porcelana

i

Autor: getty images

Szalejąca drożyzna

Fabryka Porcelany “Krzysztof” upadła, ale zastąpi ją Manufaktura. Czym będzie się zajmować?

2023-02-03 12:21

Fabryka Porcelany „Krzysztof” w Wałbrzychu zakończyła produkcję z końcem 2022 r. Pracownicy otrzymali wypowiedzenia. Powód zamknięcia - podwyżki cen gazu. To jednak nie koniec historii Fabryki Porcelany. Jak podaje portal bankier.pl sytuacją zainteresowali się mieszkańcy, którzy zorganizowali zbiórkę pieniędzy, aby ratować zakład przed upadkiem. Władze miasta również ruszyli z inicjatywą.

Upadła Fabryka Porcelany „Krzysztof”

Jak twierdzi w rozmowie z Bankier.pl Edward Szewczak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, jeden z państwowych koncernów zaproponował firmie dostawy gazu po kilkakrotnie wyższych cenach niż rok wcześniej, a do tego zażyczył sobie zapłaty z góry za cały rok, na co nie miała ona pieniędzy.

– To ostatnia wałbrzyska fabryka porcelany, która odchodzi w przeszłość po 192 latach działalności. Produkowane tam zastawy stołowe gościły na stołach wielkich osobistości m.in. Baracka Obamy czy księcia Wiliama. Kończy się jakaś epoka. To wielki smutek dla miasta. – twierdzi w rozmowie z portalem bankier.pl Edward Szewczak. Jak dodaje takie zakłady jak „Krzysztof” niestety "nie są w stanie konkurować z chińskimi producentami".

Miastu Wałbrzych zależy natomiast na zachowaniu dziedzictwa materialnego. Zamierza odkupić od właścicieli fabryki formy, wzorniki i dokumentację techniczną produkowanych tam wyrobów. – W naszym mieście działa centrum ceramiki unikatowej, gdzie są dwa piece do wypalania takich wyrobów – mówi Edward Szewczak. –  Planujemy uruchomić tam Manufakturę „Krzysztof”, gdzie wytwarzane będą wyroby porcelanowe takie same, jak w upadłej fabryce. Nie byłaby to jednak produkcja komercyjna, a jedynie zachowanie historycznych wzorów. Aktualnie trwają rozmowy z właścicielami fabryki - dodaje rzecznik.

Sonda
Czy na zakupach odczuwasz, że ceny poszły do góry?
Pieniądze to nie wszystko Rafał Brzoska
Najnowsze