Paliwo

i

Autor: Pixabay.com Rosja straszy. Baryłka ropy za 300 dolarów?

Firmy nie mają paliwa do aut. Nie mogą wywiązywać się z umów

2022-03-11 6:58

Wojna na Ukrainie daje się we znaki. Jej gospodarcze skutki ponosi coraz więcej osób. W Polsce coraz więcej firm sygnalizuje problemy z dostępem do paliwa po tym jak stacje wprowadziły limity na tankowanie. Limity mogą uderzyć w firmy świadczące usługi komunalne - pisze w piątek "Puls Biznesu". Z problemem mierzą się także przedsiębiorcy świadczący usługi budowlane, komunalne, transportowe. Przez ograniczenia na stacjach paliw musza tankować droższe paliwo w wielu punktach. To może utrudnia im pracę, ale i może podnieść ceny świadczonych przez nie usług.

Ceny paliw rosną w oczach od dnia, w którym to rozpoczęła się wojna na Ukrainie. W panice Polacy masowo ruszyli na stacje benzynowe. Skutego tego był taki, że w wielu miejscach wprowadzono paliwowe limity. Takie ograniczenia w sprzedaży paliw znacznie utrudnia funkcjonowanie wielu firmom i podnosi koszty świadczonych przez nie usług. 

Jak podkreśla "Puls Biznesu", przewoźnicy drogowi już alarmowali, że mogą zatankować mniej niż pół baku, co utrudnia im pracę i mocno podnosi koszty. Podmioty świadczące usługi w ruchu międzynarodowym muszą tankować ciężarówki na droższych stacjach za granicą. Problemy z dostępem do paliwa mają też firmy budowlane, co grozi opóźnieniem w realizacji inwestycji.

Z przypadkami limitowania tankowania paliwa na stacjach spotykają się także firmy świadczące usługi odbioru i zagospodarowania odpadów - zauważa dziennik. "Obawiamy się wystąpienia reglamentacji dostaw paliwa. Dlatego też przygotowujemy wystąpienie do rządu o traktowanie branży usług komunalnych jak podmiotów z obszaru infrastruktury krytycznej, celem zabezpieczenia tankowania pojazdów. Musimy mieć stabilny dostęp do paliwa, by nie dopuścić do zagrożenia sanitarnego i uniknąć zakłóceń w odbiorze odpadów" – powiedział "PB" przewodniczący rady Polskiej Izby Gospodarki Odpadami Michał Dąbrowski

Prezes PKN Orlen zapewnia: Paliwa w Polsce nie brakuje i nie zabraknie
Sonda
Jakie paliwo najczęściej tankujesz?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze