Blisko 40 proc. frankowiczów planuje pozwać swój bank

i

Autor: shutterstock Blisko 40 proc. frankowiczów planuje pozwać swój bank

Kredyty frankowe

Frankowicze będą zwolnieni z PIT? Dostali ulgę od ministra finansów

2023-12-12 8:33

Jak pisze "Rzeczpospolita" Frankowicze nie muszą przejmować się podatkiem PIT, ze względu na korzystne przepisy i interpretacje urzędu skarbowego. Zwolnienia są szerokie, dotyczą zarówno ugód, spraw sądowych i nie wyklucza ich zmiana nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu.

Frankowicze zwolnieni z PIT

"Frankowicze nie muszą przejmować się podatkiem bez względu na to, czy zgodzą się na ugodę z bankiem, czy pójdą do sądu" – uspokaja "Rzeczpospolita".

"Umorzone wskutek ugody zobowiązanie, czyli podstawowa kwota kredytu oraz odsetki, jest nieopodatkowane. Zarówno w tym roku, jak i następnym. Tak wynika z rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku, które będzie obowiązywać jeszcze w 2024 r. I pewnie także w następnych latach, bo jest regularnie przedłużane. Argument o końcu zwolnienia jest więc bezpodstawny" – powiedział doradca podatkowy w Madejczyk Kancelaria Prawna Mikołaj Duda.

Brak PIT niezależnie od tego, czy ugoda będzie podpisana w grudniu, czy styczniu

Frankowicze nie zapłacą podatku PIT zarówno wtedy, gdy podpiszą ugodę w grudniu, jak i w styczniu – potwierdził doradca podatkowy w InFakt Piotr Juszczyk. Przypomniał, że zasadniczo umorzona kwota kredytu jest przychodem kredytobiorcy. Dlatego banki zobowiązane są wystawić mu (oraz przesłać do urzędu skarbowego) informację PIT-11. Nie robią tego, jeśli złoży oświadczenie, że spełnia warunki ulgi.

Określa je wspomniane rozporządzenie ministra finansów. Jakie to warunki? "Przede wszystkim kredyt powinien być udzielony przed 15 stycznia 2015 r., zabezpieczony hipoteką i zaciągnięty na jedną inwestycję mieszkaniową, np. budowę domu czy zakup mieszkania" – wyjaśnił Duda. "Klasyczne kredyty frankowe spełniają te kryteria" – potwierdził Juszczyk.

Podatkowej preferencji nie wyklucza także zmiana nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia kredytu.

Warto sprawdzić warunki ulgi

"Stanowisko fiskusa jest pozytywne, warto jednak, aby każdy sprawdził, czy spełnia wszystkie warunki ulgi. Może choćby okazać się, że część kredytu była przeznaczona na cele niemieszkaniowe. Wtedy część umorzonej kwoty trzeba opodatkować" – powiedział Juszczyk.

"Co z rozliczeniem frankowiczów, którzy nie zgodzili się na ugodę, wygrali spór sądowy i bank zwrócił im pieniądze?" – pyta "Rzeczpospolita". "Zwrot środków, które wcześniej wpłaciliśmy do banku, nie jest przysporzeniem majątkowym. Nie ma z tego tytułu przychodu i nie musimy przejmować się podatkiem" – wskazał Duda.

Pieniądze to nie wszystko: Przemysław Jaworski
QUIZ. Polska wieś w czasach “Znachora”, czyli wsi sielska i anielska II RP
Pytanie 1 z 10
Inicjatorem budowania sławojek, czyli wolnostojących ustępów, był:
Polska wieś w II RP

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze