tankowanie paliwa, stacja benzynowa

i

Autor: Rafał Mądry

Gdzie najtańsze paliwo? Część Polaków płaci mniej!

2021-12-06 15:25

Ceny paliw niedawno osiągnęły szczyty, ale sytuacja konsumentów powoli zaczyna się poprawiać. Pojawienie się nowego wariantu wirusa, Omikronu wyhamowało optymizm na rynku ropy i cena za baryłkę zaczęła spadać. Do tego od nowego roku najprawdopodobniej w życie wejdzie tarcza antyinflacyjna, która zmniejszy podatek akcyzowy na paliwie. Według ekspertów cena 6 zł za litr odejdzie niedługo w niepamięć. W niektórych województwach, ceny już spadły poniżej tego poziomu.

Ceny paliw w końcu zaczną spadać!

Według analityków z e-petrol.pl ceny paliw w dniach 6-12 grudnia będą następujące:

  • Benzyna 98 (Pb98)- 6,18-6,33 zł/litr
  • Benzyna 95 (Pb95)- 5,91-6,05 zł/litr
  • Olej napędowy (ON) - 5,95-6,06 zł/litr
  • Autogaz (LPG) - 3,32-3,39 zł/litr

Oczywiście wiele zależy od danej stacji, naliczanej przez nią marży, dostawców, oraz regionu kraju. Niemniej w niektórych województwach dolny próg cen spadł już poniżej 6 zł za litr, a tendencja spadkowa może się utrzymywać.

ZOBACZ Tarcza antyinflacyjna. Obniżka cen paliw. Czy naprawdę zyskamy?

EKG 2021. Adam Czyżewski. Chcesz płacić mniej za paliwo? Główny ekonomista Orlen wyjaśnia skąd różnice

Gdzie najtaniej tankować benzynę?

Według wyliczeń Autocentrum najniższe średnie ceny za Pb98 są w województwach łódzkim i wielkopolskim (6,19/litr) oraz podlaskim i pomorskim (6,21 zł/litr). Najdrożej pod kątem benzyny 98 jest w województwie mazowieckim (6,46 zł/litr) i warmińsko-mazurskim (6,37 zł/litr).

W przypadku Pb95 średnie ceny dalej utrzymują się na poziomie ok. 6 zł. Najtaniej tankują mieszkańcy województwa lubeskiego (5,90 zł/litr), lubelskiego (5,94 zł/litr) oraz podlaskiego (5,95 zł/litr). Najwięcej za benzynę 95 płacą mieszkańcy woj. podkarpackiego (6,10 zł/litr), a także kujawsko-pomorskiego, opolskiego i zachodniopomorskiego (6,03 zł/litr).

Sonda
Jakie paliwo najczęściej tankujesz?

Gdzie najtaniej tankować olej napędowy (diesla) i gaz (LPG)?

Średnie ceny oleju napędowego również trzymają się na poziomie 6 zł/litr, ale sytuacja się nieznacznie poprawia. Według Autocentrum, najtaniej diesla tankują mieszkańcy woj. lubelskiego (5,96 zł/litr), oraz dolnośląskiego (5,98 zł/litr). ON najdroższe jest w województwie śląskim (6,09 zł/litr) i zachodniopomorskim (6,07 zł/litr).

Ceny gazu niestety wciąż są na poziomie ponad 3 zł/litr. Najtaniej LPG tankują mieszkańcy województw podlaskiego i pomorskiego (3,31 zł/litr). Najdroższe LPG jest natomiast w woj. warmińsko-mazurskim (3,44 zł/litr) i łódzkim (3,38 zł/litr).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze