Domowa coca-cola: jak zrobić w domu popularny napój gazowany bez syfonu i bez sodastream

i

Autor: Shutterstock

Gigantyczne ceny Coca-coli i napojów gazowanych. Zbadano efekty podatku cukrowego

2021-02-16 14:53

O horrendalnie wysokich cenach Coca-coli pisaliśmy już wielokrotnie. Od 1 stycznia, kiedy to w życie wszedł podatek cukrowy, cena za butelkę Coca-coli skoczyła do ok. 6 zł. Ale to nie jedyny słodki napój, za który w nowym roku musimy zapłacić krocie. Sprawdzono, jak podatek cukrowy wpłynął na ceny napojów gazowanych, energetyków, soków oraz izotoników. Wyniki badań przeprowadzonych przez agencję ABR Sesta nie pozostawiają złudzeń co do tego, że nie tylko Coca-Cola gwałtownie zdrożała. Najwięcej wzrosły ceny popularnych napojów gazowanych, najmniej soki i napoje na ich bazie. Sprawdź o ile więcej płacisz teraz za Coca-Colę i inne napoje gazowane.

Coca-Cola to dziś prawdziwy rarytas. Po wprowadzeniu w życie podatku cukrowego cena coli poszybowała do 6 zł za butelkę. Z badań agencji ABR Sesta wynika, że gigantyczne największe podwyżki dotknęły nie tylko Coca-coli ale i innych, popularnych napojów gazowanych. Więcej też płacimy za izotoniki, energetyki, napoje na bazie herbaty oraz soki i napoje na ich bazie. O ile wzrosły ceny i gdzie najbardziej opłaca się kupować słodkie napoje? Z badań agencji ABR Sesta wynika, że najtaniej wciąż jest w hipermarketach. Drugie pod względem kolejności, jeśli chodzi o atrakcyjne ceny napojów słodzonych są dyskonty. Najdrożej jest w sklepach typu cash&carry. Oto szczegółowe wyniki badań. Badano ceny produktów 16 najpopularniejszych marek narodowych, które dostępne są w sklepach cash & carry, hipermarketach i dyskontach. Dane zostały zgromadzone w ramach cyklicznych projektów monitoringu cen realizowanych przez agencję badawczą. Każdy produkt znajdował się w co najmniej 2 spisach cen w okresie listopad-grudzień 2020 oraz styczeń 2021. Aby obraz badań był wiarygodny wzięto pod uwagę także efekty akcji promocyjnych. Okazało się, że napoje gazowane w cash & carry wrosły średnio o 37 proc. (największa różnica to aż 54 proc.). W popularnych dyskontach cena skoczyła średnio o 22 proc. (największa różnica to 44 proc.), w hipermarketach zaś mamy ceny wyższe średnio o 16 proc. (największa różnica podobnie jak w dyskontach sięga 44 proc.)

Gdzie Coca-cola jest najtańsza.Tak omijają podatek cukrowy

Cola tylko dla bogatych, jak w PRL-u. Efekt podatku cukrowego.

Podwyżki nie ominęły też energetyków i izotoników. Tu w cash & carry płacimy więcej o średnio 20 proc. W dyskontach o 3 proc. a w hipemarketach zaledwie o 2 proc. Wielbiciele słodkich napojów na bazie herbaty też odczują wzrost ich cen przy zakupach. W cash& carry średnio średnio o 16 proc., dyskontach – 17 proc. a w hipermarketach średnio o 2 proc. Najmniej wzrosły ceny soków i napojów na ich bazie. Tu mamy do czynienia z podwyżką rzędu w cash & carry średnio średnio 4 proc, dyskontach średnio 2 proc. a w hipermarketach zaledwie 1 proc.

SZOK! Coca cola rezygnuje z plastikowych butelek

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze