Walka o węgiel

Gigantyczne kolejki przed kopalnią w Bogdance. Polacy koczują tydzień, by kupić tańszy węgiel

2022-08-27 10:34

Problem z węglem jest ogromny. Polacy w strachu przed drożyzną i brakiem surowca ruszyli do składów i bezpośrednio do kopalń po węgiel. Na przykład przed kopalnią w Bogdance ustawił się sznur aut. Polacy czekają nawet kilka dni w samochodach lub prowizorycznych koczowiskach - w upale, bez dostępu do bieżącej wody. Okazuje się, że nawet zapewniony dodatek węglowy nie ratuje sytuacji.

Polacy walczą o węgiel. Kolejki przed kopalniami

Węgiel w Polsce kosztuje krocie. Ulgę ma przynieść dodatek węglowy rzędu 3 tys. zł na gospodarstwo domowe, które ogrzewa tym paliwem dom. Tymczasem okazuje się, że to żadna zachęta, gdyż setki Polaków w obawie o wzrost cen i brak surowca ruszyły bezpośrednio do kopalń po węgiel. Warto podkreślić, że tona węgla w kopalni kosztuje ok. 1,3 tys. zł, a w składzie już nawet i 3 tys. zł. Często do ogrzania zimą domu potrzeba nawet 5 ton surowca, a niewielkiego mieszkania nawet i 2 tony. Zatem zdesperowani Polacy przez wiele dni czekają przed kopalniami w gigantycznych kolejkach i koczują w spartańskich warunkach, by móc taniej kupić opał. Okazuje się, że na miejscu odbywa się handel miejscami w kolejce. Za te lepsze trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. 

Jak z trudną sytuacją radzą sobie kopalnie? Na przykład  kopalnia "Bogdanka" uruchamia dodatkowy punkt sprzedaży do jednorazowego zakupu trzech ton węgla. W weekend punkt sprzedaży pracuje  na dwie zmiany - od 6 do 21, a w niedzielę od 6 do 14. Dodatkowo pracownicy ochrony pilnują porządku i kontrolują dokumenty uprawniające do zakupu węgla i wydają numerki kolejkowe, by nikt się nie przepychał.

Dodatek węglowy na wniosek

Dodatek węglowy ma w założeniu wesprzeć gospodarstwa domowe, które do ogrzewania wykorzystują węgiel lub paliwa węglopochodne. Zgodnie z przyjętymi 22 lipca przepisami, dopłata do węgla ma wynieść 3 tys. zł. Zgodnie z aktualnymi zapisami, z dodatku mogą więc skorzystać gospodarstwa dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. Pieniądze mają przysługiwać także gospodarstwom, które już kupiły węgiel, o ile przedstawią wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Abu otrzymać wsparcie w postaci dopłaty do węgla, trzeba złożyć w gminie odpowiedni wniosek. Wnioski o wypłatę dodatku węglowego będzie można składać do 30 listopada 2022 r. 

Pieniądze to nie wszystko Stanisław Szwed
Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Najnowsze