Gigantyczne pensje w górnictwie. Ile wynosi średnie wynagrodzenie na kopalni

2021-03-25 16:01
Górnik
Autor: PGG

Branża górnicza od lat jest permanentnym kryzysie. Wydobycie spada, górnicze spółki notują ogromne straty finansowe, rządzący sprowadzają do kraju węgiel z Rosji czy Australii, szykowany jest program zamykania kopalń, ale mimo to górnicy nie mogą narzekać na zarobki. Jak podaje GUS, przeciętna płaca w górnictwie węgla kamiennego w Polsce wyniosła w lutym aż 11 097 zł brutto - czyli dwa razy więcej niż średnia krajowa - i była wyższa niż rok wcześniej.

Ile zarabia górnik w Polsce?

Pracują w warunkach ciężkich dla zdrowia i życia za co należy się odpowiednie wynagrodzenie. Górnikami jednak przyjęło się też nazywać nie tylko wyrobników, którzy w pocie czoła, wydobywają czarny surowiec, ale także tych, którzy kopalnie znają jedynie od jej administracyjnej i związkowej strony. Warunki pracy tych osób nie różnią urzędników siedzących za biurkiem, a ich pensje są znacznie wyższe niż średnia krajowa. Według GUS w lutym br. przeciętna płaca w górnictwie węgla kamiennego w Polsce wyniosła 11 097 zł brutto. To o 54 proc. więcej niż w styczniu i o 1 proc. więcej niż w lutym roku ubiegłego. 

Dodatki do wynagrodzenia

Górnicy dostają 14 pensji. Czyli dwa razy w roku przyznawana jest im podwójna wypłata. Dodatkowo mają zagwarantowane zatrudnienie na kilka lat i pod żadnym pozorem wówczas nie można ich zwolnić. Ponadto przechodzą na emeryturę ok. 10 lat wcześniej niż przeciętny Polak (podobnie jest w przypadku służb mundurowych). Górnicy otrzymują premie i nagrody w całości (bez rozkładania na raty) nawet jeśli firma przynosi ogromne straty – a te ostatnio są nagminne w polskich kopalniach.

To jednak nie wszystko. Każdemu pracownikowi należy się 8 ton darmowego węgla. A 2,5-3 tony otrzymują emerytowani górnicy. Byłych pracowników kopalń jest aż 170 tys. osób, a zatrudnionych górników ok. 50 tys., więc deputat węglowy otrzymuje ponad 210 tys. osób! Jeśli jednak ktoś ma mieszkanie podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, to dostaje równowartość tego dodatku w kwocie ok. 570 zł za każda tonę węgla. Czyli dla emerytowanego górnika to ok. 1700 zł, a czynnego zawodowo aż 4,5 tys. zł! To całkiem solidna – i już 15, pensja w ciągu roku! Polskiego podatnika sam deputat węglowy rocznie wynosi 500 mln zł.

Ujawniamy majątek Daniela Obajtka. Tyle zarabia prezes Orlenu

Nowe obostrzenia 27.03 - 09.04

W serwisach społecznościowych nie brakuje wpisów górników ze zdjęciami pasków płacowych. Na ogół w przedziale poniżej 3 tys. zł netto, w wielu przypadkach nawet poniżej 2 tys. zł na rękę. To prawda, jednak te zdjęcia to bazowe wynagrodzenie górnika. Gdy do tego doliczymy 13-stkę i 14-stkę, deputat węglowy, barbórkę, dodatek komunikacyjny itp., to łącznie średnia miesięczna pensja wyniesie znacznie więcej niż wynikałoby to z paska z wypłatą.  Dodatkowo ich pensje zawyżają przedstawiciele związków zawodowych, którzy nie parają się ciężką pracą, a najgłośniej krzyczą o kopalnianej niedoli. Dodatkowo na wysoką średnią zarobków w branży składają się też zarobki dyrektorów kopalń i prezesów spółek węglowych, które sięgają nawet kilkudziesięciu tys. zł!

Aktualnie trwają negocjacje między górnikami a rządem dotyczące warunków wygaszania branży. W rozmowach pomiędzy przedstawicielami rządu i związkami zawodowymi z branży uzgodniono m.in. wysokość jednorazowych odpraw dla górników, którzy mieliby w momencie odejścia otrzymać 120 tys. zł netto!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze