Gigantyczne pensje w górnictwie. Ile zarabia górnik w Polsce?

i

Autor: East News Gigantyczne pensje w górnictwie. Ile zarabia górnik w Polsce?

Gigantyczne pensje w górnictwie. Ile wynosi średnie wynagrodzenie na kopalni

2021-12-04 22:46

Branża górnicza od lat jest permanentnym kryzysie. Wydobycie spada, górnicze spółki notują ogromne straty finansowe, rządzący sprowadzają do kraju węgiel z Rosji czy Australii, szykowany jest program zamykania kopalń, ale mimo to górnicy nie mogą narzekać na zarobki. Jak podaje GUS, przeciętna płaca w górnictwie węgla kamiennego w Polsce wyniosła w lutym aż 11 097 zł brutto - czyli dwa razy więcej niż średnia krajowa - i była wyższa niż rok wcześniej. Z drugiej strony górnicy przedstawiają swoje paski z wypłatą, w których wynagrodzenie waha się pomiędzy 2-3 tys. zł. Jaka jest prawda i skąd takie rozbieżności? Wyjaśniamy to w dniu święta górników 4 grudnia - Barbórkę.

Ile zarabia górnik w Polsce?

Pracują w warunkach ciężkich dla zdrowia i życia za co należy się odpowiednie wynagrodzenie. Górnikami jednak przyjęło się też nazywać nie tylko wyrobników, którzy w pocie czoła, wydobywają czarny surowiec, ale także tych, którzy kopalnie znają jedynie od jej administracyjnej i związkowej strony. Warunki pracy tych osób nie różnią się od urzędników siedzących za biurkiem, a ich pensje są znacznie wyższe niż średnia krajowa. Według GUS w lutym br. przeciętna płaca w górnictwie węgla kamiennego w Polsce wyniosła 11 097 zł brutto. To o 54 proc. więcej niż w styczniu i o 1 proc. więcej niż w lutym roku ubiegłego. 

Dodatki do wynagrodzenia

Górnicy dostają 14 pensji. Czyli dwa razy w roku przyznawana jest im podwójna wypłata. Dodatkowo mają zagwarantowane zatrudnienie na kilka lat i pod żadnym pozorem wówczas nie można ich zwolnić. Ponadto przechodzą na emeryturę ok. 10 lat wcześniej niż przeciętny Polak (podobnie jest w przypadku służb mundurowych). Górnicy otrzymują premie i nagrody w całości (bez rozkładania na raty) nawet jeśli firma przynosi ogromne straty – a te ostatnio są nagminne w polskich kopalniach.

To jednak nie wszystko. Każdemu pracownikowi należy się 8 ton darmowego węgla. A 2,5-3 tony otrzymują emerytowani górnicy. Byłych pracowników kopalń jest aż 170 tys. osób, a zatrudnionych górników ok. 50 tys., więc deputat węglowy otrzymuje ponad 210 tys. osób! Jeśli jednak ktoś ma mieszkanie podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, to dostaje równowartość tego dodatku w kwocie ok. 570 zł za każda tonę węgla. Czyli dla emerytowanego górnika to ok. 1700 zł, a czynnego zawodowo aż 4,5 tys. zł! To całkiem solidna – i już 15, pensja w ciągu roku! Polskiego podatnika sam deputat węglowy rocznie wynosi 500 mln zł.

Rząd wprowadza Tarczę Antyinflacyjną. Ile Polacy zaoszczędzą?

W serwisach społecznościowych nie brakuje wpisów górników ze zdjęciami pasków płacowych. Na ogół w przedziale poniżej 3 tys. zł netto, w wielu przypadkach nawet poniżej 2 tys. zł na rękę. To prawda, jednak te zdjęcia to bazowe wynagrodzenie górnika. Gdy do tego doliczymy 13-stkę i 14-stkę, deputat węglowy, barbórkę, dodatek komunikacyjny itp., to łącznie średnia miesięczna pensja wyniesie znacznie więcej niż wynikałoby to z paska z wypłatą.  Dodatkowo ich pensje zawyżają przedstawiciele związków zawodowych, którzy nie parają się ciężką pracą, a najgłośniej krzyczą o kopalnianej niedoli. Dodatkowo na wysoką średnią zarobków w branży składają się też zarobki dyrektorów kopalń i prezesów spółek węglowych, które sięgają nawet kilkudziesięciu tys. zł!

Sonda
Czy masz w rodzinie górnika?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany