Gigantyczne podwyżki cen gazu! PGNiG tłumaczy się ze spekulacji na rynku

2022-01-14 15:28
PGNiG
Autor: materiały prasowe

Polacy czeka w tym roku potężna podwyżka cen energii - w tym za gaz. Szczególnie bolesne wzrosty cen czekają odbiorców biznesowych. Rząd wprowadza tzw. ustawę gazową, która ma objąć taryfami zawtierdzonymi przez URE szereg instytucji użyteczności publicznej. Z kolei PGNIG, Instrumenty zabezpieczające nie mają żadnego wpływu na ceny gazu dla odbiorców, działania takie są powszechną praktyką w branży, elementem długoterminowego zarządzania ryzykiem zmienności cen towarów, walut i stopy procentowej - napisano w środowym oświadczeniu PGNiG.

Podwyżki cen gazu

- Instrumenty zabezpieczające nie mają żadnego wpływu na ceny gazu dla odbiorców, działania takie są powszechną praktyką w branży, elementem długoterminowego zarządzania ryzykiem zmienności cen towarów, walut i stopy procentowej - napisano w środowym oświadczeniu PGNiG.

"W związku z pojawieniem się nieprawdziwych informacji na temat transakcji zabezpieczających zawieranych przez PGNiG, informujemy, że podejmowane w tym zakresie działania są elementem długoterminowego zarządzania ryzykiem zmienności cen towarów, walut i stopy procentowej. Jest to powszechnie przyjęta praktyka, stosowana w całej branży obrotu gazem" - podkreślono.

Wskazano, że "jednym z instrumentów wykorzystywanych w tym celu są kontrakty swap na indeksy cen gazu, które mają ograniczyć wpływ wahań ceny nabycia i zbycia paliwa gazowego na wynik finansowy przedsiębiorstwa". "Wartość tych instrumentów jest pochodną ceny (wartości indeksów cen) gazu. Gwałtowny wzrost notowań gazu w III kw. 2021 r. przełożył się na odpowiedni wzrost wartości instrumentów zabezpieczających. Innymi słowy, ten sam wolumen instrumentów pochodnych po wzroście cen będzie miał wyższą wycenę w wyniku wzrostu wartości instrumentu bazowego" - wyjaśniono.

Najważniejsze zmiany w prawie i podatkach 2022. Wszystko, co trzeba wiedzieć.

Jak napisano, "PGNiG SA, podobnie jak inne spółki obrotu, może ponosić stratę na instrumentach zabezpieczających, tym bardziej w sytuacji nieoczekiwanego i bardzo dynamicznego wzrostu cen gazu, z jakim mieliśmy do czynienia w Europie w III kwartale 2021 r.".

"Należy jednak pamiętać, że wypłata na instrumentach finansowych jest równoważona pozytywnym wynikiem z działalności na rynku fizycznym i odwrotnie. A zatem instrumenty są zawierane w celu ustalenia przepływów pieniężnych z działalności na rynku fizycznym na stałym poziomie, a nie w celu skorzystania ze wzrostów lub spadków cen towarów, walut lub stóp procentowych. Dlatego ocena działalności PGNiG powinna brać pod uwagę wszystkie elementy składające się na wynik finansowy, a nie tylko jedną składową" - zaznaczono. 

Dodano, że "należy z całą mocą podkreślić, że instrumenty zabezpieczające nie mają żadnego wpływu na ceny gazu dla odbiorców".

Sonda
Kto ponosi odpowiedzialność za wysokie podwyżki cen energii i gazu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze