Glapiński

i

Autor: Artur Hojny/Super Express; Shutterstock

Konferencja prezesa NBP

Glapiński: w marcu inflacja spadnie do 3 procent

2024-01-10 15:34

Inflacja w najbliższych miesiącach może się obniżyć nawet poniżej 3 proc.; w marcu zbliży się do celu inflacyjnego NBP, ale po odmrożeniu cen prądu, gazu i ciepła oraz przywrócenia VAT na żywność, inflacja może rosnąć - prognozuje Adam Glapiński szef polskiego banku centralnego. Samo przywrócenie VAT na żywność podniesie inflację o 0,9 proc.

Już w marcu osiągniemy cel inflacyjny

- Szczęśliwie ominęliśmy recesję, która przydarzyła się w innych krajach. Która trwa w innych, sąsiednich krajach. My przeszliśmy suchą stopą przez spowolnienie gospodarcze, między innymi dzięki mądrej polityce pieniężnej NBP. Ale dynamika aktywności gospodarczej nadal pozostaje umiarkowana -ocenił. 

Zdaniem Glapińskiego nastąpił bardzo szybki spadek inflacji.

-Jest to tak zwana inflacja umiarkowana. Szczególnie jak patrzymy na porównanie z początkiem ubiegłego roku, to trzeba pamiętać, że mamy inflację trzykrotnie niższą niż w lutym 2023 roku. W ciągu zaledwie 10 miesięcy inflacja obniżyła się o ponad 12 punktów procentowych - wyliczał prezes NBP.

Jak prognozuje Glapiński, spodziewamy się w najbliższych miesiącach dalszego spadku inflacji. W pierwszym kwartale bieżącego roku ten spadek może być szybszy niż przewidywano w naszej projekcji listopadowej.

-W efekcie inflacja może obniżyć się do nawet poziomu poniżej 3 procent. To jest blisko celu inflacyjnego NBP. A nawet powiedziałbym, że dokładnie będziemy w 2,5 proc. inflacji. (należy pamiętać o wysokiej bazie statystycznej) - mówił.

- Oczywiście trzeba wiedzieć jakie są przyczyny, jakie są perspektywy, bo sytuacja jest złożona. Mamy w tym wskaźniku ceny administrowane. Mamy tarcze antyinflacyjne, to wszystko się zmienia. Ale mówimy jaka będzie inflacja w najbliższych miesiącach, a będzie bliska celu inflacyjnego. Czyli będzie taka, którą potocznie nazywa się, że nie ma inflacji - kontynuował Glapiński.

Według Adama Glapińskiego, kurs złotego w najbliższym czasie "powinien być mocny". 

- Patrząc na ogromne potrzeby pożyczkowe Polski, większe niż kiedykolwiek, to można prognozować, że ten kurs w najbliższym roku, dwóch będzie nadal mocny - stwierdził. - Będziemy zaciągać duże zobowiązania, będą przychodzić środki w obcych walutach i będą wymienane na złote. Stąd się biorą te mocne kursy obecnie - mówił prezes Glapiński. 

W II połowie roku możliwy wzrost inflacji

Glapiński podkreślał, że wiele zależy od tarcz antyinflacyjnych. Samo przywrócenie VAT na żywność spowoduje podniesie się o inflacji o 0,9 proc. Do czerwca zamrożone są ceny gazu, prądu i ciepła. Jeśli zostaną przywrócone ceny rynkowe, spowoduje to dalszy wzrost i wtedy inflacja może wzrosnąć znowu do 6-8 proc. To zależy od decyzji, jakie dopiero podejmie rząd - zaznaczył prezes NBP. 

Prezes NBP przypomniał też, że przyjęty przez rząd projekt budżetu przewiduje większy deficyt, niż w projekcie poprzedniego rządu, i w istotnym stopniu wynika z wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej, a w efekcie większych wydatków presja popytowa może być większa niż wcześniej oceniano. "Można szacować, że dodatkowe wydatki przyczynią się do podwyższenia inflacji wobec tej w listopadowej projekcji o 0,1 pkt w 2024 r. i 0,4 pkt w 2025 r." - uważa prezes NBP.

- W najbliższych kwartałach przewidywanie inflacji jest obarczone ogromną niepewnością. To jest coś, z czym RPP musi się zmagać. Do marca możemy coś przewidywać, do połowy roku możemy coś przewidywać. Później jest ogromna niepewność - stwierdził. 

Jak twierdzi szef NBP, przewidujemy, trwałe obniżenie inflacji do celu  w wysokości 2,5 proc. dopiero możemy się spodziewać pod koniec 2025 r.  

NBP inwestuje w złoto na potęgę

W 2023 roku kontynuowaliśmy zakupy złota i powiększyliśmy zasoby o 130 ton. To o 30 ton więcej niż zastałem w skarbcu NBP siedem lat temu” – powiedział w środę Glapiński. 

Dodał, że zakupy złota są dokonywane „jak jest okazja, po korzystnych cenach”. „Posiadamy 360 ton złota, co odpowiada ok. 13 proc. rezerw dewizowych” – stwierdził prezes NBP. Zapowiedział także dalsze kupowanie złota do rezerw dewizowych NBP.

Na koniec grudnia ub.r. oficjalne aktywa rezerwowe zarządzane przez Narodowy Bank Polski wynosiły 175,4 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 193,8 mld.

Pieniądze to nie wszystko - Andrzej Kubisiak
QUIZ PRL. Wzornictwo przemysłowe PRL, czyli Pospolita-Rzeczy Ludowa
Pytanie 1 z 10
Kiedyś popularny, a dzisiaj kultowy "lisek" to:
QUIZ PRL. Polski design czasów PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze