Górnicy PGG dostali nagrody

i

Autor: PGG PGG. Górnicy w kopalniach dostali rekompensaty inflacyjne

Górnictwo

Górnicy żądają 10 000 zł na głowę! Powód zaskakuje, Tauron się złamie?

2022-11-25 10:03

Związkowcy żądają wypłacenia pracownikom Tauronu Wydobycie 10-tysięcznego świadczenia w związku ze zmianami własnościowymi. Chodzi o planowaną sprzedażą akcji Tauronu Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa - informuje Bankier.pl. Do finalizacji transakcji ma dojść na przełomie roku.

Zielony zwrot Grupy Tauron. Górnicy żądają zadośćuczynienia

Prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek poinformował, że strona społeczna przedstawiła swoje oczekiwania - one mają charakter zarówno finansowy, jak i niefinansowy. Jesteśmy w trakcie rozmów. Jednocześnie ocenił, że wydzielenie z Grupy Tauron zdecydowanej większości aktywów węglowych to najważniejszy proces o charakterze strategicznym, prowadzony w ostatnich latach.

-Jego finalizacja odblokuje potencjał inwestycyjny Grupy i znacząco przybliży nas do osiągnięcia strategicznych założeń "zielonego zwrotu" - ocenił prezes Szczeszek, cytowany przez Bankier.pl.

Spada produkcja węgla, akcje spółki Tauron Wydobycie sprzedane za złotówkę

Portal informuje, że produkcja węgla w kopalniach Grupy Tauron wyniosła w trzech kwartałach 3,4 mln ton i była o 8 proc. niższa od ubiegłorocznej, zaś sprzedaż węgla spadła o 13 proc., do 3,47 mln ton. 57 proc. swojego zapotrzebowania Tauron pokrył surowcem z trzech własnych kopalń, wobec dwóch trzecich pokrycia potrzeb Grupy w pierwszym półroczu br.

Jak tłumaczył wiceprezes Tauron ds. finansowych Krzysztof Surma, spadek produkcji węgla w trzecim kwartale br. wynikał przede wszystkim z przezbrojenia ścian wydobywczych w kopalni Sobieski. W czwartym kwartale produkcja ma być już na wyższym poziomie.

Jak przypomina portal 21 października br. Grupa Tauron podpisała warunkową umowę sprzedaży Skarbowi Państwa 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie, skupiającej kopalnie węgla kamiennego Sobieski, Janina i Brzeszcze. Cenę nabycia ustalono na symboliczną złotówkę. Wcześniej spółka wydobywcza zostanie oddłużona względem spółki-matki. Wcześniej w podobny sposób - również za 1 zł za każdy przejmowany pakiet - Skarb Państwa odkupił od akcjonariuszy (państwowych spółek) akcje Polskiej Grupy Górniczej.

Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Sonda
Czy górnicy powinni pobierać dodatek węglowy?
Najnowsze

Materiał sponsorowany