Zielony zwrot Grupy Tauron. Górnicy żądają zadośćuczynienia
Prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek poinformował, że strona społeczna przedstawiła swoje oczekiwania - one mają charakter zarówno finansowy, jak i niefinansowy. Jesteśmy w trakcie rozmów. Jednocześnie ocenił, że wydzielenie z Grupy Tauron zdecydowanej większości aktywów węglowych to najważniejszy proces o charakterze strategicznym, prowadzony w ostatnich latach.
-Jego finalizacja odblokuje potencjał inwestycyjny Grupy i znacząco przybliży nas do osiągnięcia strategicznych założeń "zielonego zwrotu" - ocenił prezes Szczeszek, cytowany przez Bankier.pl.
Spada produkcja węgla, akcje spółki Tauron Wydobycie sprzedane za złotówkę
Portal informuje, że produkcja węgla w kopalniach Grupy Tauron wyniosła w trzech kwartałach 3,4 mln ton i była o 8 proc. niższa od ubiegłorocznej, zaś sprzedaż węgla spadła o 13 proc., do 3,47 mln ton. 57 proc. swojego zapotrzebowania Tauron pokrył surowcem z trzech własnych kopalń, wobec dwóch trzecich pokrycia potrzeb Grupy w pierwszym półroczu br.
Jak tłumaczył wiceprezes Tauron ds. finansowych Krzysztof Surma, spadek produkcji węgla w trzecim kwartale br. wynikał przede wszystkim z przezbrojenia ścian wydobywczych w kopalni Sobieski. W czwartym kwartale produkcja ma być już na wyższym poziomie.
Jak przypomina portal 21 października br. Grupa Tauron podpisała warunkową umowę sprzedaży Skarbowi Państwa 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie, skupiającej kopalnie węgla kamiennego Sobieski, Janina i Brzeszcze. Cenę nabycia ustalono na symboliczną złotówkę. Wcześniej spółka wydobywcza zostanie oddłużona względem spółki-matki. Wcześniej w podobny sposób - również za 1 zł za każdy przejmowany pakiet - Skarb Państwa odkupił od akcjonariuszy (państwowych spółek) akcje Polskiej Grupy Górniczej.
Polecany artykuł: