Tauron sprzeda kopalnie Skarbowi Państwa. Za złotówkę

i

Autor: mat. prasowe Tauron sprzeda kopalnie Skarbowi Państwa. Za złotówkę

Sprzedane kopalnie

Tauron pozbył się kopalń za złotówkę. Jest umowa. Kto je kupił?

2022-10-21 16:09

Tauron podpisał warunkową umowę sprzedaży akcji zależnej spółki Tauron Wydobycie, skupiającej kopalnie węgla kamiennego Sobieski, Janina i Brzeszcze. Za symboliczną złotówkę kupił je Skarb Państwa – poinformowała spółka w komunikacie wydanym 21 października.

Tauron sprzedaje kopalnie za złotówkę

"Tauron Polska Energia S.A. (...) informuje, że w dniu 21 października 2022 r. pomiędzy emitentem a Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Aktywów Państwowych została zawarta warunkowa umowa sprzedaży (...) akcji spółki zależnej Tauron Wydobycie SA" - podano w komunikacie. - Wydzielenie z Grupy Tauron aktywów wydobywczych to jeden z najważniejszych procesów restrukturyzacyjnych prowadzonych w ostatnich latach; jego finalizacja przybliży nas do osiągnięcia założeń Zielonego Zwrotu Taurona poprzez odblokowanie potencjału inwestycyjnego Grupy - ocenił jej prezes Paweł Szczeszek.

Ofertę przeprowadzenia transakcji na takich zasadach resort aktywów państwowych złożył Tauronowi 13 września tego roku. W październiku Grupa poinformowała o jej przyjęciu. Warunkową umowę sprzedały podpisali w piątek w Warszawie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz Paweł Szczeszek i Tomasz Szczegielniak - prezes i wiceprezes Grupy Tauron.

Przedmiotem umowy jest sprzedaż wszystkich posiadanych przez emitenta akcji Tauron Wydobycie, stanowiących 100 proc. kapitału zakładowego sprzedawanej spółki, za łączną cenę 1 zł. Emitent podał, że wartość bilansowa netto posiadanych przez Tauron akcji sprzedawanej spółki oraz wartość bilansowa netto pożyczek udzielonych przez Emitenta na rzecz TWD wynoszą 0 zł.

Kiedy dojdzie do sprzedaży kopalni?

W komunikacie podano, że do Transakcji dojdzie nie wcześniej niż 31 grudnia 2022 r., pod warunkiem spełnienia się łącznie warunków zawieszających. Warunkami tymi są niewykonanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) prawa pierwokupu akcji i podwyższenie kapitału zakładowego Tauron Wydobycie, które zostanie dokonane przez emitenta w celu spłaty zadłużenia spółki Tauron Wydobycie wobec emitenta.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką dominującą w Grupie Tauron - jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, dysponującym kapitałem własnym w wysokości ponad 19 mld złotych oraz zatrudniającym ponad 25 tys. pracowników.

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Pieniądze to nie wszystko. Waldemar Buda
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany