wiedeń

i

Autor: shutterstock.com Wiedeń

Green city. Najbardziej zielone miasta na świecie

2022-04-18 6:06

W zielonych miastach lepiej się żyje. Parki, zieleńce, ogródki działkowe, skwery, bulwary są miejscem odpoczynku, spotkań towarzyskich, uprawiania sportu, zapewniają mieszkańcom kontakt z naturą. Zieleń w mieście poprawia warunki klimatyczne i poziom wód opadowych, tłumi hałas oraz oczyszcza powietrze.

 * Durban (RPA)

Główny port Republiki Południowej Afryki zamieszkuje blisko 3,3 mln osób. Na każdą z nich przypada 185,8 m2 terenów zielonych. W całej przestrzeni miejskiej jest ich 59 proc. Durban jest dużym ośrodkiem turystycznym, co zawdzięcza subtropikalnemu klimatowi oraz licznym plażom.

Ruszyły wypłaty 300 zł dla uchodźców z Ukrainy. Jak dostać 300 zł?

Atrakcją jest wielkie oceanarium i duży park wodny, znajdujące się na końcu słynnej promenady Golden Mile. W Durbanie znajduje się też najstarszy ogród botaniczny w Afryce, założony w 1849 roku. Kolekcja ogrodu obejmuje między innymi niezwykłe sagowce, palmy i storczyki.

* Wilno (Litwa)

Wilno to najbardziej zielona stolica Europy – bogata w stare lasy, malownicze wzgórza i zapierające dech w piersiach zakątki przyrody. Miasto zajmuje powierzchnię 204 km2, z czego ponad 62 proc. stanowią drzewa, trawy i woda. Litewska stolica wprost tonie w zieleni. Parki i lasy zapewniają doskonałą jakość powietrza i przyjemny klimat. Przez centrum miasta nie przechodzą żadne głośne arterie i praktycznie wszędzie można dostać się pieszo. Zieleń możemy patrząc z jednego z łatwo dostępnych punktów widokowych. Najlepszy widok rozciąga się z wieży kościoła świętego Jana, ale zieloną panoramę miasta można również podziwiać ze Wzgórza Trzykrzyskiego lub Baszty Zamku Giedymina.

Wilno

i

Autor: Canva Wilno

* Zurych (Szwajcaria)

Największe miasto Szwajcarii dysponuje obszarem zielonym, zajmującym 49 proc. jego powierzchni. Latem otwiera się ponad 30 kąpielisk zlokalizowanych nad rzekami i jeziorem. Zurych położony pomiędzy alpejskimi szczytami jest miejscem, gdzie panuje śródziemnomorska atmosfera. Wszystko dzięki jezioru Zuryskiemu i rzece Limmat. Najpopularniejszym szczytem jest Üetliberg, skąd można podziwiać wspaniałą panoramę zielonego miasta oraz gór. Wokół jeziora położonych jest wiele ciekawych miejsc m.in. malownicza zatokę w miejscowości Rapperswil. W imponującym zoo znajdziemy ogromna przeszkloną halę, gdzie odtworzono ekosystem lasu równikowego Masoala na Madagaskarze. Możemy też podziwiać Muzeum Drzew – w unikalnym kompleksie jest ich ponad 2000. Ewenementem na skalę światową są fontanny z wodą pitną, jest ich ponad 1200.

* Dortmund (Niemcy)

Miasto ma aż ok. 60 proc. zieleni na swojej powierzchni. Największe miasto Zagłębia Ruhry nazywane jest często "Zielonymi płucami Europy". Znajdziemy tu drogi wodne, lasy i parki, których znaczna część powstała na gruzach lub hałdach górniczych. Wizytówką metropolii jest 75-hektarowy Westfalenpark, największy miejski park w Europie, z westfalskimi ogrodami, trzecim co do wielkości na świecie rosarium (ponad 3000 gatunków róż!) i olbrzymim kompleksem wypoczynkowo-sportowym. 

* Kopenhaga (Dania)

Tereny zielone w stolicy Danii zajmują w niej 40 proc. powierzchni, działa tu też naturalne kąpielisko. Ponad połowa mieszkańców porusza się rowerem. Miasto zostało tak zaprojektowanie, by wszędzie można było dotrzeć w ciągu 5 minut. W Kopenhadze działają elektryczne autobusy. Woda morska wykorzystywana jest do chłodzenia budynków. Pełno tu zieleni i otwartych przestrzeni. Przestrzeń publiczna jest bardzo przyjazna dla ludzi, nie ma tu wielkich arterii ani przytłaczających swą wielkością budynków. W parkach można chodzić po trawie – nawet w Ogrodach Królewskich Można w nich piknikować, grillować, opalać się.

* Wiedeń

W stolicy Austrii mamy prawie tysiąc mniejszych i większych parków, do tego liczne łąki, pola czy lasy, a nawet całe kompleksy leśne, takie jak Las Wiedeński oraz pola uprawne. Do tego dodać należy obszerne, dzikie przyrodniczo tereny naddunajskie. Ogółem tereny zielone zajmują blisko połowę, a w niektórych dzielnicach nawet 70 procent powierzchni. Warto wybrać się na wycieczkę nad Dunaj, zwłaszcza w okolicach Lobaun, który nazywany jest wiedeńską dżunglą i stanowi część Parku Narodowego Łęgów Naddunajskich. Jedną z najpiękniejszych miejskich oaz zieleni jest Park Burggarten, ze słynna palmiarnią oraz Stadtpark, parku miejskiego, który jest jednym z najwspanialszych ogrodów na świecie.

Kopenhaga

i

Autor: pixabay.com/Walkerssk Kopenhaga 88 km²

* Vancouver (Kanada)

Kanadyjskie miasto słynie z naturalnego piękna i wspaniałej j lokalizacji pomiędzy nadmorskimi górami a Oceanem Spokojnym. Zieleń jest wszędzie, na poziomie gruntu i na wysokich, często piętrowych tarasach domów oraz na dachach wysokich budynków.

W Polsce zabraknie węgla, ropy i gazu? Skąd importujemy surowce? [MAPA]

Mamy tutaj plaże i nadbrzeża, wspaniałe parki i strome, zalesione zbocza Gór Nadbrzeżnych. Atrakcją jest most w Capilano, długi na 137 m i wiszący 70 m ponad wąwozem, skąd można podziwiać piękny starodrzew i strumień na dole, oraz Park Stanleya. To ogromny (400 ha), półdziki teren z plażami, położony w śródmieściu miasta. Wspaniała roślinność oraz mnóstwo atrakcji sprawia, że jest uważany za jeden z najwspanialszych parków na świecie.

* Singapur (Azja)

Najbardziej zielone miasto w całej Azji, gdzie architektura przeplata się z roślinnością. Prawie połowa powierzchni Singapuru znajduje się pod zieloną pokrywą. Odwiedzających uderza bogactwo parków, rezerwatów przyrody oraz bujna, tropikalna zieleń. Każda ulica ocieniona jest szpalerem drzew, a wiele biurowców ma ogrody na dachach i rośliny zasadzone na tarasach.

Tu znajduje się największy na świecie pionowy ogród Tree House w Bukit Timah. Miasto przetwarza wszystkie produkowane ścieki, zapewnia niezawodny transport publiczny, a ponadto zainwestowało w wybudowanie systemu „super drzew” dostarczających cień, schronienie dla zwierząt oraz zbierających wodę deszczową Stalowe konstrukcje z betonowymi pniami mierzą od 25 do 50 metrów wysokości. W szesnastu drzewach-wieżach zasadzono ponad 163 tysiące roślin.

Singapur

i

Autor: Ania Błażejewska

* Lublana (Słowenia)

Otoczona górami Lublana jest jedną z najciekawiej położonych stolic świat

Miasto zachwyca zabytkami, zielenią i przyjazną atmosferą Na każdym kroku widać tu dbałość o środowisko. Trzy czwarte powierzchni Lublany to tereny zielone – lasy, parki i łąki. W ostatniej dekadzie powstało tu 5 nowych parków i zasadzono pond 2000 drzew. Centrum miasta jest zamknięte dla wszystkich pojazdów mechanicznych już od 2007 roku. Lublana jest przyjazna rowerzystom, ze względu na bogatą sieć ścieżek rowerowych. Największą wizytówką Lublany jest górujący nad miastem średniowieczny zamek, a główną częścią miasta jest malownicze stare miasto wzdłuż rzeki Lublanica u podnóża wzgórza zamkowego.

Ogród Botaniczny w Kielcach budzi się do życia
Sonda
Wolisz miasto czy wieś?
Najnowsze

Materiał sponsorowany