Handlowcy

i

Autor: Shutterstock

Zakaz handlu

Handlowcy są wściekli i chcą pracować w Wigilię! Domagają się zmiany niedzieli handlowej

2023-06-27 11:41

Po tym jak Waldemar Buda minister rozwoju i technologii zapowiedział, że w tym roku Wigilia - przypadająca w niedzielę handlową - będzie dniem niepracującym, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) oraz Federacja Konsumentów wystosowały współny apel o to, aby przenieść niedzielę handlową z 24 grudnia na 10 grudnia lub 31 grudnia br. "Takie rozwiązanie byłoby również spójne ze stanowiskiem reprezentowanym przez NSZZ „Solidarność”, która wielokrotnie podnosiła kwestię godzin pracy sklepów w Wigilię"-czytamy w apelu handlowców.

2 niedziele handlowe poprawiłyby sytuację i konsumentów i handlowców

"Mogę z pewnością powiedzieć, że w tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca. Przypada ona w niedzielę, w tym handlową, ale zmienimy to w tym roku. Polacy zasługują na wolną Wigilię" - przekazał minister Buda. Handlowcy mają inną propozycję.

W stanowisku obie organizacje argumentują, że "handlowa niedziela 10 grudnia pozwoliłaby rozłożyć ruch w sklepach, który w przeciwnym razie skumulowany zostanie w dwóch tygodniach poprzedzających święta, skutkując niezadowoleniem klientów oczekujących w długich kolejkach do kas, jak również przeciążeniem pracowników".

"Branża z niepokojem obserwuje postępującą erozję siły nabywczej konsumentów. Według danych GUS z kwietnia br. mamy do czynienia ze spadkiem sprzedaży o 7,3 proc. rdr. Utrzymanie dwóch niedziel handlowych w grudniu, który jest tradycyjnie „najgorętszym” okresem w handlu, pozwoliłoby na poprawę wyników finansowych detalistów, a pośrednio – na zwiększenie wpływów do budżetu państwa"- czytamy. 

Według organizacji handlowych, w dobie inflacji i pogłębiającej się pauperyzacji społeczeństwa niezwykle istotną wartość dla konsumentów stanowi dostępność cenowa podstawowych produktów żywnościowych.

"Od początku pandemii, a zwłaszcza od wybuchu wojny w Ukrainie, sieci handlowe realizują politykę cenowo-promocyjną, która ma na celu wsparcie polskich rodzin zmagających z negatywnymi skutkami inflacji, m.in.: poprzez ogólnopolskie kampanie antyinflacyjne, stałe promocje, programy lojalnościowe i bogatą ofertę marek własnych. Działania te nabierają szczególnego znaczenia w okresie przedświątecznym, umożliwiając klientom zakup niezbędnych produktów w niskich cenach"-zaznaczaja w apelu organizacje.

Za złamanie zakazu grożą kary finansowe

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W ustawie przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

Pieniądze to nie wszystko Tadeusz Białek
Sonda
Czy handel w niedziele powinien trwać?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze