Polacy muszą mierzyć się z 8,6 proc. inflacją, kosmicznymi podwyżkami gazu, energii, ogrzewania i paliw, seryjną podwyżką rat kredytowych, na to wszystko nałożył się chaos z Polskim Ładem, który skutkował otrzymaniem przez wiele milionów Polaków niższego wynagrodzenia, o czym pisaliśmy tutaj: Najwyższy wzrost gospodarczy w Polsce od 15 lat! Ale na horyzoncie pojawiają się czarne chmury
Jak prognozowaliśmy w Super Biznes, w ww. artykule, efektem tego będzie silne hamowanie gospodarki i konieczność zaciskania pasa przez Polaków. Przy czym należy tutaj podkreślić, że nadal jesteśmy dopiero na początku serii podwyżek stóp procentowych, które windują raty wszystkich kredytów do niebotycznych poziomów, a inflacja nie powiedziała ostatniego słowa i jej szczyt dopiero przed nami. Przypomnijmy, że to właśnie głównie popyt wewnętrzny i konsumpcja przede wszystkim napędzają polską gospodarkę. W dużo mniejszym stopniu robi to eksport czy inwestycje zagraniczne, które siadły między innymi przez pandemię i kolejne lockdowny.
Potwierdzenie tej tezy, którą postanowiliśmy, znajdują teraz potwierdzenie w twardych danych Kantar Consumer Index za styczeń 2022 r., z których wynika, że wskaźnik klimatu konsumenckiego w styczniu wynosi minus 30,3 pkt. w stosunku do wyniku z grudnia ub. r. spadł o 4,5 pkt.
Czytaj także: Drożyzna w Polsce. Chleb po 40 złotych lub bankructwo!
Wynik Kantar Consumer Index w styczniu to rezultat spadku wskaźnika percepcji sytuacji ekonomicznej kraju, który zmalał o 1,1 pkt. i wynosi -35 pkt. Ocena sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych odnotowała spadek o 7,9 pkt., osiągając wartość minus 25,6 pkt. - podano. Wskazano, że wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju w pierwszym miesiącu nowego roku wynosi – 35 pkt. W porównaniu do grudnia wartość wskaźnika spadła o 1,1 pkt. "Do spadku wartości wskaźnika przyczynił się spadek oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (o 3 punkty procentowe) oraz oceny zmian sytuacji ekonomicznej Polski (o 3 punkty procentowe)" - dodano.
Jak podano, ocena rocznej prognozy zmiany sytuacji ekonomicznej Polski odnotowała wzrost o 3 punkty procentowe. W styczniu wskaźnik oceny kondycji finansowej gospodarstw wynosi minus 25,6 pkt. W porównaniu do grudnia jego wartość spadła o 7,9 pkt. Wszystkie wskaźniki odnotowały spadek. Wskaźnik oceny zmian sytuacji finansowej spadł się o 7 punktów procentowych, a współczynnik prognozowanej zmiany sytuacji finansowej gospodarstwa domowego spadł o 9 punktów procentowych - podano.
Z badania wynika, że sytuację ekonomiczną kraju najsłabiej oceniają rolnicy (z wynikiem -44,7 pkt.), mniej obaw wykazali emeryci (-21,9 pkt.). Również w ocenie kondycji finansowej gospodarstwa domowego najgorszy nastrój wykazują rolnicy (-42,5 pkt), nieco lepiej oceniają ją emeryci z wynikiem - 24 pkt. oraz menadżerowie - 19,7 pkt.
Czytaj także: Raty kredytów wzrosną o 1000 złotych! Złe wiadomości dla kredytobiorców
Polecany artykuł:
Kantar Consumer Index, czyli wskaźnik klimatu konsumenckiego jest uśrednioną wartością indeksu percepcji sytuacji ekonomicznej kraju oraz indeksu oceny kondycji finansowej gospodarstw domowych. Może przyjmować wartości od -100 do +100. Wskaźnik odnosi się do ogólnego nastroju ekonomicznego konsumentów wynikającego z percepcji ekonomicznej sytuacji kraju oraz kondycji finansowej gospodarstw. Im wyższa (dodatnia) jest wartość wskaźnika tym bardziej pozytywny, optymistyczny jest klimat konsumencki.