Najgorsze dopiero przed nami: szczyt inflacji i seria podwyżek stóp procentowych, które wydrenują portfele Polaków do cna.

i

Autor: SHUTTERSTOCK Najgorsze dopiero przed nami: szczyt inflacji i seria podwyżek stóp procentowych, które wydrenują portfele Polaków do cna.

Jest źle - siada konsumpcja! Polacy zaczynają mocno zaciskać pasa. Mamy nowe dane

2022-02-04 5:55

W styczniu Kantar Consumer Index, czyli wskaźnik klimatu konsumenckiego odnotował spadek o 4,5 pkt. w stosunku do wyniku z grudnia ub.r., wyniósł minus 30,3 pkt. - wynika z najnowszego badania Kantar Public. Ocena sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych spadła o 7,9 pkt. - do poziomu minus 25,6 pkt. Tym samym potwierdzają się nasze prognozy, o których pisaliśmy w SuperBiz: Polaków dopadła drożyzna, a najgorsze dopiero przed nami: szczyt inflacji i seria podwyżek stóp procentowych, które wydrenują portfele Polaków do cna.

Polacy muszą mierzyć się z 8,6 proc. inflacją, kosmicznymi podwyżkami gazu, energii, ogrzewania i paliw, seryjną podwyżką rat kredytowych, na to wszystko nałożył się chaos z Polskim Ładem, który skutkował otrzymaniem przez wiele milionów Polaków niższego wynagrodzenia, o czym pisaliśmy tutaj: Najwyższy wzrost gospodarczy w Polsce od 15 lat! Ale na horyzoncie pojawiają się czarne chmury           

Jak prognozowaliśmy w Super Biznes, w ww. artykule,  efektem tego będzie silne hamowanie gospodarki i konieczność zaciskania pasa przez Polaków. Przy czym należy tutaj podkreślić, że nadal jesteśmy dopiero na początku serii podwyżek stóp procentowych, które windują raty wszystkich kredytów do niebotycznych poziomów, a inflacja nie powiedziała ostatniego słowa i jej szczyt dopiero przed nami.  Przypomnijmy, że to właśnie głównie popyt wewnętrzny i konsumpcja przede wszystkim napędzają  polską gospodarkę. W dużo mniejszym stopniu robi to eksport czy inwestycje zagraniczne, które siadły między innymi przez pandemię i kolejne lockdowny. 

Potwierdzenie tej tezy, którą postanowiliśmy, znajdują teraz potwierdzenie w twardych danych Kantar Consumer Index za styczeń 2022 r., z których wynika, że  wskaźnik klimatu konsumenckiego w styczniu wynosi minus 30,3 pkt. w stosunku do wyniku z grudnia ub. r. spadł o 4,5 pkt.

Czytaj także: Drożyzna w Polsce. Chleb po 40 złotych lub bankructwo!

Wynik Kantar Consumer Index w styczniu to rezultat spadku wskaźnika percepcji sytuacji ekonomicznej kraju, który zmalał o 1,1 pkt. i wynosi -35 pkt. Ocena sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych odnotowała spadek o 7,9 pkt., osiągając wartość minus 25,6 pkt. - podano. Wskazano, że wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju w pierwszym miesiącu nowego roku wynosi – 35 pkt. W porównaniu do grudnia wartość wskaźnika spadła o 1,1 pkt. "Do spadku wartości wskaźnika przyczynił się spadek oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (o 3 punkty procentowe) oraz oceny zmian sytuacji ekonomicznej Polski (o 3 punkty procentowe)" - dodano.

Jak podano, ocena rocznej prognozy zmiany sytuacji ekonomicznej Polski odnotowała wzrost o 3 punkty procentowe. W styczniu wskaźnik oceny kondycji finansowej gospodarstw wynosi minus 25,6 pkt. W porównaniu do grudnia jego wartość spadła o 7,9 pkt. Wszystkie wskaźniki odnotowały spadek. Wskaźnik oceny zmian sytuacji finansowej spadł się o 7 punktów procentowych, a współczynnik prognozowanej zmiany sytuacji finansowej gospodarstwa domowego spadł o 9 punktów procentowych - podano.

EKG 2021. Krzysztof Pietraszkiewicz. Prezes ZBP: jesteśmy odpowiedzialni za pieniądze Polaków

Z badania wynika, że sytuację ekonomiczną kraju najsłabiej oceniają rolnicy (z wynikiem -44,7 pkt.), mniej obaw wykazali emeryci (-21,9 pkt.). Również w ocenie kondycji finansowej gospodarstwa domowego najgorszy nastrój wykazują rolnicy (-42,5 pkt), nieco lepiej oceniają ją emeryci z wynikiem - 24 pkt. oraz menadżerowie - 19,7 pkt.

Czytaj także: Raty kredytów wzrosną o 1000 złotych! Złe wiadomości dla kredytobiorców

Sonda
Czy dodatkowo oszczędzasz na przyszłą emeryturę?

Kantar Consumer Index, czyli wskaźnik klimatu konsumenckiego jest uśrednioną wartością indeksu percepcji sytuacji ekonomicznej kraju oraz indeksu oceny kondycji finansowej gospodarstw domowych. Może przyjmować wartości od -100 do +100. Wskaźnik odnosi się do ogólnego nastroju ekonomicznego konsumentów wynikającego z percepcji ekonomicznej sytuacji kraju oraz kondycji finansowej gospodarstw. Im wyższa (dodatnia) jest wartość wskaźnika tym bardziej pozytywny, optymistyczny jest klimat konsumencki.

Najnowsze