Piekarze albo podniosą ceny, albo zbankrutują

i

Autor: Luisb/cc0/pixabay.com Piekarze albo podniosą ceny, albo zbankrutują

Drożyzna w Polsce. Chleb po 40 złotych lub bankructwo!

2022-01-18 11:26

Miał być Budapeszt, a jest Stambuł. W Turcji ustawiają się gigantyczne kolejki po tani, dotowany przez państwo chleb. New York Times informował w grudniu ubiegłego roku, że Turków nie stać na chleb, a piekarzy - żeby go wypiekać. My idziemy tą samą drogą. Eksperci z Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, alarmują że piekarzom skoczyły rachunki z 10 tys. zł do 35 tys. zł. za prąd i gaz. Żeby utrzymać rentowność kg chleba powinien kosztować minimum 12 zł. Sprawę opisują wiadomościhandlowe.pl

Jak wylicza Andrzej Wojciechowski, właściciel piekarni Wojciechowski, możemy skalkulować wzrost cen gazu o 400 proc. Ale kto ode mnie wtedy kupi chleb po 40 zł.? W dodatku 7 stycznia mąka była droższa o 85 proc. w stosunku do roku 2021, a teraz jest to już 105 proc. Te kalkulacje potwierdza dziś Donald Tusk, który odwiedził niewielką, zatrudniającą 13 osób piekarnię w Kościanie w woj. wielkopolskim.

Właściciel lokalu za gaz płacił 5 tys. zł, a dziś płaci 20 tys. zł miesięcznie. - Co takiego się stało, że trzeba dzisiaj dla PGNiG gwarantować 60 miliardów złotych, a mimo to te podwyżki są nadal tak druzgocące.  Te same wątpliwości Donald Tusk podniósł wobec cen surowców. Wyjaśnił, że właściciel piekarni w sierpniu płacił 1200 złotych za tonę mąki. - A teraz płaci ponad 2 tys. złotych. Gaz to jest mniej więcej 300 proc. więcej. W złotówkach to oznacza absolutny dramat - powiedział polityk.- pytał Tusk podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Albo chleb będzie droższy, albo ludzie musieliby stracić pracę - dodał.

Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, mówi, że jest wstrząśnięta relacjami piekarzy, którzy mówią, że będą płacić za prąd zamiast 10 tys. złotych miesięcznie 35 tys. To po prostu rozbój w biały dzień. Nie ma szansy żeby jakakolwiek mała firma poradziła sobie z takim wzrostem kosztów. Piekarze i cukiernicy z którymi rozmawiali przedstawiciele Izby przyznają, że sytuacja jest dramatyczna i wymaga szybkiego działania.

- Co takiego się stało, że trzeba dzisiaj dla PGNiG gwarantować 60 miliardów złotych, a mimo to te podwyżki są nadal tak druzgocące - pyta Donald Tusk.

Mamy wielkie problemy żeby przetrwać. 7 stycznia mąka była droższa o 85 proc. w stosunku do roku 2021, a teraz jest to już  105 proc. Ceny gazu to problem piekarzy w całej Polsce, rozdzwaniają się telefony, piekarze mobilizują się do działania i rządzący muszą usłyszeć nasz głos. On musiałby kosztować 40 złotych za kilogram. To byłby już produkt delikatesowy, a chleb nie może być luksusem, to jest podstawa naszej diety. Nie może to iść w taką stronę – mówi i, cytowany przez wiadomościhandlowe.pl

Jak dodaje Mojsiuk cytowana przez wiadomościhandlowe.pl, nie ma najmniejszych szans, by małe piekarnie poradziły sobie z rachunkiem na kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Drakońskie podwyżki cen gazu w jakimś stopniu muszą być przerzucane więc na klientów. Pamiętam czasy, gdy chleb kosztował 3 złote. Teraz mamy go minimalnie po siedem złotych, a wzrosty cen są bardziej niż prawdopodobne. Jeżeli piekarze mieliby przerzucać wzrost kosztów na klientów to za moment bochenek kosztowałby kilkanaście złotych. Kogo będzie na to stać? Kto przyjdzie do takiej piekarni? 

Express Biedrzyckiej - Jacek Sasin

Prezes Izby zwróciła się z apelem o natychmiastowe przyjęcie tarczy osłonowej, która ochroni małe firmy przed dramatycznymi skutkami podwyżek cen gazu i prądu. Czas skupić się na tych, którzy są płatnikami do budżetu, a w skutek podwyżek ich przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Tarcza powinna chronić takie firmy jak właśnie małe rodzinne piekarnie czy manufaktury.

Jak z kolei mówił w rozmowie z Super Ekspressem (SE) Jacek Sasin, wicepremier i minister Aktywów Państwowych, tak naprawdę rząd ma związane ręce.

Czytaj także:  Sasin: Za podwyżki cen gazu odpowiada Gazprom i Tusk. "Pomagamy Polakom na tyle, na ile możemy"

Musimy się poruszać w granicach obowiązującego prawa i unijnych dyrektyw, które w wielu wypadkach po prostu wiążą nam ręce. Niestety, nie możemy tego zrobić ze względu na zasady narzucone przez UE. Wynika to z tzw. dyrektywy gazowej z 13 lipca 2009 r. Proszę sprawdzić kto wtedy rządził i kto się na to zgodził. Efekt jest taki, że wsparcie jesteśmy w stanie zaoferować tylko mieszkańcom oraz odbiorcom wrażliwym przyznał Sasin w rozmowie z SE.

Jak dodał minister aktywów państwowych, od 14 stycznia do końca lutego udało się obniżyć ceny gazu, o czym jako pierwsi informowaliśmy na naszych łamach. 

Czytaj także: NASZ NEWS: Wielka obniżka cen gazu dla przedsiębiorców. Wicepremier Sasin ujawnia

Obniżka była możliwa dzięki temu, że na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie zaopatruje się PGNiG ceny gazu nieco spadły, choć jeszcze w grudniu notowały rekordowe poziomy. To pokazuje z jak niestabilną sytuacją mamy do czynienia. Podkreślam – staramy się na bieżąco reagować na to, co się dzieje. Na razie nam się to udaje - wyjaśnia szef resortu aktywów państwowych.

Będzie jak w Turcji?

Znamienne słowa padły  w Debacie Dnia, na antenie Polsat News 7 stycznia 2022 r., kiedy to poseł PiS Kazimierz Smoliński, powiedział:

"Chcemy nawet wprowadzić ceny regulowane na podstawowe artykuły żywnościowe: chleb, mąka, cukier...", przy czym pod koniec programu zastrzegł, że to jego pomysł. Informował o tym na Twitterze Grzegorz Kępka, prowadzący program.

Czytaj więcej tutaj: Ceny za chleb i cukier będą regulowane jak w PRL? Szokujące słowa posła PiS

Czyżby taki był plan rządu w ciągu najbliższych kilku miesięcy?

New York Times informował w grudniu ubiegłego roku, że Turków nie stać na chleb, a piekarzy - żeby go wypiekać. Tureckie władze  dotują wypieki, a po tani, dotowany przez państwo chleb ustawiają się gigantyczne kolejki. Halk Ekmek, czyli „chleb publiczny”- 250 gramów (8,8 uncji) bagietki kosztuje 1,25 lira tureckiego (0,09 dolara) — taniej niż w pobliskich piekarniach, a ceny zaczynają się od 2,50 lira (0,18 dolara).

Turecka lira straciła w ub.r. prawie 48 proc. swojej wartości w stosunku do dolara amerykańskiego, po ogromnym załamaniu w listopadzie. Obecnie inflacja w tym kraju przebiła 30 proc.

Sonda
Czy ceny gazu powinny być stałe?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze