Raty kredytów rosną w ekspresowym tempie

i

Autor: Narodowy Bank Polski, flickr.com, CC BY-ND 2.0: https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/ Raty kredytów rosną w ekspresowym tempie

Raty kredytów wzrosną o 1000 złotych! Złe wiadomości dla kredytobiorców

2022-02-02 12:16

Oprocentowanie części kredytów hipotecznych może przebić 7 proc. Dodatkowo wyższe stopy procentowe powodują, że droższe stają się kredyty hipoteczne. Stawka WIBOR 6M, stosowana przez banki udzielające większość nowych kredytów, wzrosła z 0,27 proc. we wrześniu do 3,44 proc. obecnie. W rezultacie rata przeciętnego kredytu, czyli na 330 000 zł na 25 lat wzrosła z 1 544 zł do 2 136 zł, czyli aż o 38 proc. -wyliczają analitycy Expandera. To jednak nie koniec. 8 lutego, we wtorek RPP ponownie zadecyduje zapewne, o kolejnej podwyżce stóp procentowych.

Notowania kontraktów terminowych pokazują, że za pół roku WIBOR 6M może wynosić aż 4,8 proc. W takiej sytuacji oprocentowanie kredytów z 10 proc. wkładu własnego przekroczyłoby 7 proc. Rata wspomnianego wcześniej kredytu wyniosłaby natomiast 2 419 zł, czyli o 56 proc. więcej niż we wrześniu- informują analitycy Expandera.

Na razie RPP podnosiła stopy procentowe można powiedzieć "delikatnie", choć i tak przełożyło się to na kilkuset złotowe podwyżki rat kredytów. Są jednak tacy, którzy uważają, że potrzeba bardziej zdecydowanych ruchów. Stanisław Gomułka z BCC twierdzi. że "stopa procentowa nie powinna być niższa od inflacji" i "już w tym roku powinno nastąpić systematyczne, szybkie podnoszenie jej poziomu do około 6-8 proc. 

Czytaj również: Siedzimy w kieszeni banków! Polacy pożyczyli rekordowe sumy na mieszkania

Stopa procentowa nie powinna być niższa od inflacji, czyli już teraz powinniśmy myśleć o tym, by przyspieszyć jej wzrost" - twierdzi w rozmowie z Business Insiderem. "Już w tym roku powinno nastąpić systematyczne, szybkie podnoszenie jej poziomu do około 6-8 proc." - dodaje. Zdaniem Gomułki silna podwyżka ceny pieniądza będzie oddziaływać na obniżenie inflacji poprzez dwa kanały: walutowy (doprowadzając do umocnienia złotego) oraz obniżając presję płacową. 

Z kolei dr Kamil Zubelewicz członek RPP już we wrześniu ub.r. złożył formalny wniosek o podniesienie stopy referencyjnej z 0,1 proc. do 2 proc.

Czytaj także: Tyle musimy pracować, by spłacić kredyt hipoteczny! Szokujące dane o kredytach i zarobkach w Polsce

Moim zdaniem warto pokusić się o czytelny sygnał dla rynku i o podnoszenie stopy realnej, zwłaszcza dla oszczędzających" - powiedział w rozmowie z telewizją BIZNES24. Dobrym posunięciem byłaby zmiana stopy referencyjnej przewyższająca tempo wzrostu inflacji, z jaką mielibyśmy do czynienia, gdyby nie została uruchomiona tarcza antyinflacyjna. Rada powinna optymalnie wykorzystać dany przez tarczę czas na skuteczne obniżanie inflacji- dodał.

EKG 2021. TOMASZ CHRÓSTNY - Prezes UOKiK ostrzega przed inwestycjami w mieszkania.

Przy takim tempie i wielkości podwyżek stóp procentowych wiele gospodarstw domowych przestanie mieć zdolność do obsługi swoich zobowiązań. Już dziś bowiem średnio sięga ona 60 proc. pensji. Najgorzej jest pod tym względem w województwie warmińsko-mazurskim. Przy kredycie na 400 tys. zł i 25 lat rata pochłania blisko 64 proc. średniego wynagrodzenia na rękę.

Szerzej o tym infomowaliśmy tutaj: Dramat Polaków! Raty kredytów już pochłaniają większość pensji [INFOGRAFIKA]

Wielu Polaków jest oburzonych, iż podwyżki nie były bardziej rozłożone w czasie. Banki robią korektę rat w okresie kwartalnym, zatem jeśli co miesiąc od października podnoszone są stopy to podwyżki kumulują się i rosną z kilkudziesięciu złotych do kilkuset na raz.  W naszych analizach zauważaliśmy wielokrotnie, że - kredyt hipoteczny to "tylko" rachunek za mury.

Należy pamiętać o wszechobecnej drożyźnie w tym skokowych podwyżkach rachunków za: prąd, gaz i ciepło. I ostrzegaliśmy, że może dojść wkrótce do dramatycznych wyborów wielu milionów Polaków: z czego zrezygnować? czy zapłacić zobowiązania finansowe czy kupić jedzenie, a może lekarstwa. Wygląda na to, że czarny scenariusz powoli się materializuje, a symptomów poprawy nie widać. 

Sonda
Brałeś kredyty w 2020 roku?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze