Kurki na warszawskim straganie, 12 lipca 2022

i

Autor: Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska Kurki na warszawskim straganie, 12 lipca 2022

Drożyzna w warzywniaku

Ile kosztują grzyby? Gigantyczne ceny grzybów 2022: kurki prawie za 100 zł!

Ceny warzyw, owoców i grzybów w tym roku biją nowe rekordy. Pierwsze letnie grzyby leśne - kurki - kosztują krocie. Porcja 200 g pieprznika jadalnego na jajecznicę z kurkami to wydatek około 15 zł. To tyle samo, co wartość 1 godziny pracy netto. Zamiast kupować, lepiej zbierać? Sprawdziliśmy.

Szokujące ceny kurek 2022

Jednym z letnich przysmaków jest jajecznica z kurkami. Można oczywiście odmówić sobie tej pysznej potrawy. Ale czy mamy sobie wszystkiego odmawiać?  Niestety ceny grzybów na warszawskich targowiskach zwalają z nóg. W tym roku sezon na kurki zaczął się w pierwszym tygodniu lipca 2022 od ceny 90-100 zł za kilogram tych grzybów. Dzisiaj cena tych poszukiwanych przez smakoszy kurek spadła do 75 zł za kilogram (danie z 13.07.2022). Ale to nadal bardzo drogo.

Na jajecznicę z kurkami dla dwóch osób potrzeba około 200 g grzybów. Zatem przy cenie 7,50 zł za 100 g grzybów z gatunku pieprznik jadalny należy zapłacić 15 zł. Do tego doliczyć trzeba koszt 4 jajek w rozmiarze L od kur z chowu na wolnym wybiegu, czyli około 4 zł. Oraz 1 łyżkę masła, które również zdrożało, czyli około 1 zł. Razem letni przysmak wyniesie nas 20 zł. 

Nie każdy musi jeść jajecznicę z kurkami, która z przysmaku wiejskich wakacji, staje się powoli przywilejem zamożnych. Ale każdy powinien chociaż raz spróbować tej rozkosznej potrawy klasycznej kuchni polskiej.

Kurki na straganie, Warszawa, 12 lipca 2022

i

Autor: Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska Kurki na straganie, Warszawa, 12 lipca 2022

Kurki: ceny hurtowe 2022

Sprawdziliśmy oferty dostaw kurek na portalu Ryneczek OLX. Grzyby oferowane są po 60 zł za 1 kilogram, jeśli kupicie aż 10 kg. Cenę można negocjować dopiero przy zakupie powyżej 50 kg świeżych grzybów. To ilości hurtowe. Jednak dla gastronomii to również cena zaporowa, przekładająca się na wysokie ceny sezonowych potraw z kurkami. 

Nieco tańsze są oferty indywidualnych grzybiarzy. Kurki z Warmii kupicie po 40 zł za kilogram, z Podlasia po 35 zł. Trzeba jednak zamówić co najmniej 2 kg i pokryć koszty dostawy.

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

Dlaczego cena kurek jest tak duża?

Jeśli jest wysyp kurek, to wytrawny grzybiarz, mający "swoje" miejsca w lesie, w ciągu 1 godziny jest w stanie nazbierać około 1 kg grzybów tego gatunku. Na skupie grzybów zbieracz otrzyma 17 zł za 1 kg kurek (oferta z woj. lubelskiego, 13.07.2022). Obecnie stawka godzina za pracę fizyczną wynosi 19,70 zł brutto, czyli około 15 zł netto. Niestety brak obfitości grzybów w lasach. Przyczyniły się do tego przesuszenie ściółki leśnej i brak opadów. Ostatnie deszcze wywołały niewielki wysyp kurek w lasach. Grzybów jest jednak wciąż za mało. Stąd wysoka cena. 

Wzrosły również koszty utrzymania, nie dziwi zatem, że grzybiarze chcą więcej za kurki. Dlatego często sami się ogłaszają, pomijając punkty skupu grzybów.  

Czy warto kupić kurki z ogłoszenia?

Grzyby wprowadzone do oficjalnej sprzedaży musza być opatrzone certyfikatem grzyboznawcy. Zakłady konfekcjonujące grzyby oraz zakłady przetwórcze zajmujące się przerobem grzybów mają obowiązek zatrudniania grzyboznawcy. Obowiązek ten nakłada na nie rozporządzenie Min. Zdrowia z dn. 17 maja 2011 r. r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz.U. 11.115.672 z dn. 7.06.2011.). Na partii grzybów przeznaczonych do sprzedaży musi widnieć numer certyfikowanego grzyboznawcy. 

Jeśli jednak kupujemy od nieznanej osoby z ogłoszenia lub np. od przydrożnego sprzedawcy, zawsze ryzykujemy zdrowiem i życiem. Charakterystyczne kurki mają bowiem swojego trującego odpowiednika. Dla niewprawnego oka różnica jest niewielka. Zazwyczaj grzybiarze umieją prawidłowo rozpoznać gatunki grzybów. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku ryzyko ponosimy na własny rachunek.  

Kurki: czy warto zbierać samemu?

Okazuje się, że najtaniej i najprzyjemniej będzie zbierać kurki samemu. Wycieczka do lasu w weekend przyniesie ukojenie skołatanym nerwom i pozwoli zaoszczędzić domowy budżet. No i najważniejsze, sprawimy sobie prawdziwą kulinarną ucztę. Jednak ze względu na wzrost kosztów paliwa do lasu najlepiej będzie wybrać się na rowerze. Chyba że macie jakieś inne pomysły.

Sonda
Kupujesz kurki, czy zbierasz?

Jak mocno wzrosną ceny jesienią?

Posłuchaj podcastu i poznaj inflacyjne prognozy!

Listen to "Tak źle było ostatnio w 1997 r. Co dalej z inflacją?" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze