Ile faktycznie zostaje w kasie dewelopera?
Jak podaje PZFD, średnia marża brutto wśród firm deweloperskich notowanych na giełdzie wyniosła w 2023 roku 31,6 proc. (dane za 3 kwartały), natomiast marża netto już 13,9 proc., a w przypadku mniejszych firm dość często jest wyrażona wartością jednocyfrową i to właśnie ta "wartość stanowi zysk dewelopera na produkcie". Przy tym zaznacza, że budowa trwa średnio 5 lat.
Jak wyjaśnia Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) - "to marża netto pokazuje, ile faktycznie zostaje w kasie dewelopera", wartość brutto, "to procentowa różnica pomiędzy całkowitym dochodem z tytułu sprzedaży nieruchomości, a kosztami jej budowy" - wyjaśnia Płochocki.
Jak podaje rynekpierwotny.pl, cena metra kwadratowego zależy od:
- kosztów ziemi i zagospodarowania terenu,
- kosztów budowy,
- kosztów projektu,
- kosztów kredytu,
- kosztów ogólnych,
- zysku deweloperskiego
Według portalu najwięcej kosztów pochłania budowa, uzbrojenia terenu, koszty materiałów budowlanych i pracy. Kolejne miejsca zajmują grunty, zysk dewelopera.
Niewykluczone, że do tych kosztów dojdą kolejne czynniki. Od kwietnia zaczęły obowiązywać zmiany w warunkach technicznych dotyczących budynków i ich usytuowania. Jak przewidują analitycy rynku nieruchomości w ten sposób wzrosną koszty budowy, a równocześnie skurczy się powierzchnia nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż. To może przełożyć się na kolejny wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym.
Polecany artykuł: