Ile może kosztować szczepionka na koronawirusa?

2020-08-06 13:24 Karolina Januszek
Szczepionka
Autor: Getty Images

Szczepionka na COVID-19 to nadal przyszłość, testy trwają, a wiadomości docierające do mediów brzmią optymistycznie. Niektóre kraje już teraz rezerwują dawki szczepionki w firmach zajmujących się badaniami nad jej powstawaniem. Rząd Stanów Zjednoczonych zapłaci jednemu z koncernów farmaceutycznych ponad 1 mld dolarów za 100 mln dawek. Wychodzi zatem około 10 dolarów za szczepionkę, w innych firmach koszty są jeszcze wyższe.

Według wyliczeń Reutersa rząd amerykański podpisał kontrakt z firmą Johnson&Johnson na zakup 100 mln dawek szczepionki na COVID-19 w cenie 10 dolarów za sztukę. Ma on opiewać na kwotę jednego miliarda złotych. Z kolei koncern farmaceutyczny Pfizer ma dostać 19,50 dolarów za dawkę preparatu przygotowywanego wspólnie z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech.

Czytaj również: Darmowe szczepienia przeciw grypie? Będzie wniosek

To nie wszystko, amerykanie podpisali również kontrakt na dostawy szczepionek z firma Moderna. To właśnie ta spółka prowadzi obecnie najbardziej zaawansowane pracę nad przygotowaniem bezpiecznej szczepionki. Obecnie w trzecią fazę weszły testy preparatów, objęto nimi 30 tys. ochotników. Cena szczepionki waha się od 32 do 37 dolarów za dawkę. Unia Europejska podobnie jak USA prowadzi rozmowy z Johnson&Johnson, wciąż nie są jednak znane szczegóły. Ceny szczepionki będą najprawdopodobniej uzależnione od skali produkcji i zapotrzebowania.

Sprawdź także: Zmiany w 500 plus! Zabiorą pieniądze i dadzą bon elektroniczny? Minister Maląg stanowczo wyjaśnia

Wakacje w mieście. Dolina Gęśnika w Zielonej Górze

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze