Według Instytutu Finansów Międzynarodowych, nadwyżka może wynieść nawet 240 miliardów dolarów. "Pojedynczy największy czynnik napędzający nadwyżkę na rachunku bieżącym Rosji nadal wygląda solidnie" - stwierdzili w raporcie ekonomiści IIF pod kierownictwem Robina Brooksa, cytowani przez Bloomberga.
"Przy obowiązujących sankcjach, znaczny napływ twardej waluty do Rosji będzie się utrzymywał" - czytamy dalej. Słabszy rubel i wysoki kurs ropy powodują, że rosyjski budżet zostanie zasilony w tym roku dodatkową kwotą 8,5 bln rubli, wyliczyli analitycy TS Lombard.
Odejście od rosyjskiej ropy
- Polska będzie robiła wszystko, by odejść od rosyjskiej ropy do końca roku — zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Wyraził nadzieję, że w maju uda się zakończyć także import węgla z Rosji dzięki ustawie, której projekt rząd przesłał już do Sejmu. Do Polski trafia rocznie około 9-10 mln ton węgla pochodzącego z Federacji Rosyjskiej. Rosyjski węgiel stanowił w 2020 r. ok. 72 proc. importowanego surowca w Polsce, z czego blisko 100 proc. stanowił węgiel kamienny. Odpowiadał on za blisko 15 proc. krajowej konsumpcji i w większości był kierowany do gospodarstw domowych.
24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, wcześniej uznała niepodległość dwóch separatystycznych "republik" znajdujących się na wschodzie Ukrainy. W związku z napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.