Anna Rulkiewicz. Forum Ekonomiczne Karpacz 2022

i

Autor: Tomasz Golla/Super Express

Karpacz 2022

Inflacja medyczna jest wyższa niż ogólna! "Wzrost cen dotknie każdego pacjenta"

2022-09-18 6:02

W trakcie XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu, gościem w studiu Superbiznesu była prezes LuxMedu Anna Rulkiewicz. W trakcie rozmowy poruszony został temat inflacji medycznej, a także rosnących kosztów opieki lekarskiej i tego co konsumenci mogą z tym zrobić, dbając samodzielnie o zdrowie.

Superbiznes: Mamy wysoką inflację, jak to wpyłwa na sytuację w prywatnej służbie zdrowia?

Prezes LuxMed Anna Rulkiewicz: Myślę, że mogę mówić o całej służbie zdrowia, bo to co się dzieje wpływa na nas wszystkich, bo na sektor publiczny i prywatny. My się posługujemy dwiema inflacjami, ogólną i medyczna. Inflacja medyczna to wzrost wynagrodzeń w sektorze medycznym. I inflacja medyczna jest wyższa niż ogólna. Inflacja medyczna to ok. 20 proc. Dla sektora medycznego główny koszt to wynagrodzenie medyczne dla przedsiębiorców. Będzie to wpływało i będzie wpływać na podwyżki za świadczenia medyczne. Z jednej strony mamy inflację medyczną, z drugiej wzrost cen energii, wszyscy dostawcy, poddostawcy podwyższają ceny, bo inflacja nas wszystkich "nakręca" do wzrostu cen. To będzie się odbijało na wyższych cenach za świadczenia medyczne.

Forum w Karpaczu 2022: Anna Rulkiewicz

Jeśli wzrosną ceny usług medycznych, to będziemy musieli samemu bardziej dbać o zdrowie, żeby po prostu rzadziej chodzić do lekarza. Jak Luxmed do tego zachęca?

Trzeba wziąć zdrowie w swoje ręce, myśleć samemu. Jak żyć, żeby żyć zdrowiej. Nie da się uciec od leczenia, bo zawsze będziemy jakieś choroby mieli. Ale wiadomo, że zdrowy tryb życia, dbanie o siebie, o to co jemy, jak żyjemy, czy się ruszamy. To sprawia, że możemy żyć dłużej w zdrowiu. To jest bardzo istotne. Mi się wydaje, że w Polsce jest brak świadomości dotyczącej profilaktyki, zapobiegania chorobom, jak i dbania o to, żeby przedłużać sobie ten zdrowy etap w naszym życiu. Kłania się tu profilaktyka, kłania się myślenie o sobie, edukacja co powinniśmy jeść, jak powinniśmy żyć, ile powinniśmy spać. Trzeba sobie szczerze powiedzieć, że wzrost cen dotknie każdego pacjenta i każdego konsumenta. Przy takiej inflacji, to jest nieuniknione.

Całą rozmowę można obejrzeć w naszym wideo

Sonda
Czy starasz się dbać o swoje zdrowie i regularnie robisz badania?
Najnowsze