Polska gospodarka

i

Autor: shutterstock

Inflacja sieje spustoszenie w gospodarce? Niepokojące prognozy ekonomistów

2022-04-04 8:40

W poniedziałkowym "Dzienniku Gazety Prawnej" czytamy, że analitycy rynkowi skorygowali swoje przewidywania o inflację w marcu, która okazała się wyższa niż prognozowana. To pierwszy taki przypadek od lat, żeby wskaźnik inflacji był w Polsce dwucyfrowy, co zapewne wywoła reakcje banku centralnego. Możemy się spodziewać niebawem interwencji banku centralnego.

Czeka nas wyhamowanie gospodarcze. Inflacja sieje spustoszenie

Prognozy wzrostu na ten rok to przeciętnie 3,5 proc. wobec 4,4 proc. przewidywanych jeszcze trzy miesiące temu. Szacunki średniej inflacji w tym roku zostały z kolei podniesione z niespełna 8 proc. do ok. 10,5 proc. – wynika z ankiety "Dziennika Gazety Prawnej" wśród ekonomistów 15 krajowych instytucji.

Jak czytamy w poniedziałkowym wydaniu "DGP", analitycy w większości uwzględnili już w swoich przewidywaniach wyższą od prognoz inflację w marcu. Jak przypomniano, wstępne dane GUS mówią, że ceny płacone przez konsumentów były w ubiegłym miesiącu o 10,9 proc. wyższe niż rok wcześniej. Z dwucyfrową inflacją mamy do czynienia pierwszy raz od połowy 2000 r.

Marek Zuber: Na inflację trzeba było reagować wcześniej [Super Raport]

Inflacja jeszcze przyśpieszy, będą wyższe stopy procentowe

"Inflacja jeszcze trochę przyśpieszy, przede wszystkim za sprawą drożejącej żywności" – ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Według niej, w górę będą szybko szły również ceny usług.

Wysoka inflacja będzie wymagać reakcji banku centralnego. Analitycy powszechnie spodziewają się, że środowe posiedzenie będzie siódmym z rzędu, na którym RPP podniesie stopy procentowe.

Główna stopa NBP obecnie wynosi 3,5 proc. Mediana prognoz zebranych przez DGP wskazuje, że w końcu roku znajdzie się na poziomie 5,5 proc. Zdaniem analityków wzrost PKB w I kw. mógł wynieść niemal 7 proc. Ale pod koniec roku będzie już poniżej 2 proc. - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". 

Sonda
Czy wierzysz, że w tym roku uda się obniżyć inflację?
Najnowsze