Portfel

i

Autor: Pixabay Czy grozi nam kryzys?

Inflacja uderza w Polaków: 35 proc. tnie wydatki na jedzenie, 40 proc. rezygnuje z samochodu

2022-06-27 8:54

Już 38,4 proc. respondentów deklaruje, że w ostatnich miesiącach zrezygnowali z wyjścia do kina czy teatru - wynika z sondażu IBRiS dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej". Trudna sytuacja gospodarcza, wysoka inflacja, rosnące raty kredytów, wzrost cen w sklepach nadwyrężyły portfele Polaków - ocenia dziennik. "Rz" stwierdza na podstawie sondażu, że zaczyna się cięcie kosztów w domowych budżetach, a na pierwszy ogień idą wydatki na kulturę i rozrywkę. Obecna sytuacja w kraju uderza najmocniej w najbiedniejszych. "Im mniejszy dochód, tym większe cięcie wydatków, także na jedzenie" - wskazuje dziennik.

Cięcie wydatków

W badaniu zapytano o to, czy w gospodarstwie domowym respondenta wprowadzono ostatnio jakieś oszczędności. 35,2 proc. pytanych przyznało, że dotyczą one kupowania mniejszych ilości jedzenia; 15,7 proc. poinformowało, że zaczęło kupować żywność gorszej jakości. 28,3 proc. respondentów odpowiedziało, że kupuje żywność i ubrania wyłącznie na promocjach.

Z sondażu wynika również, że 40,4 proc. osób ogranicza używanie samochodu i oszczędza na paliwie. 26,3 proc. respondentów odpowiedziało, że ogranicza temperaturę w domu z powodu kosztów energii.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Rezygnacja z zakupów

30,3 proc. badanych zrezygnowała z planów urlopowych, a 33,6 proc. zrezygnowało z zakupu elektroniki, sprzętu AGD. IBRiS przeprowadził badanie CATI w dniach 17-18 br. czerwca na 1000-osobowej grupie respondentów.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Listen to "Polacy zadłużają się na potęgę. Prawie 2,5 miliona osób jest winnych już ponad 45 miliardów zł." on Spreaker.
Najnowsze