Przeciętne wynagrodzenie 2022 GUS

i

Autor: Gettyimages Przeciętne wynagrodzenie 2022 - GUS notuje wzrost przeciętnego wynagrodzenia w Polsce

Drożyzna w Polsce

Inflacja w listopadzie. Nowe dane GUS zaskakują!

2022-11-30 10:04

Inflacja w listopadzie 2022 osiągnęła poziom 17,4 proc. W roku 2022 drożyzna z całej siły uderza w kieszenie Polaków. Główny Urząd Statystyczny właśnie podał szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 roku. Co ciekawe, wszystko wskazuje na to, że wzrost cen hamuje. Przypomnijmy, w październiku 2022 roku inflacja wyniosła 17,9 proc. Sprawdźmy, co w listopadzie podrożało najbardziej?

Inflacja w listopadzie 2022

W październiku 2022 roku inflacja według GUS wyniosła 17,9 proc., a ze wstępnego szacunku urzędu wynika, że w listopadzie inflacja wyniosła  17,4 proc. w stosunku rok do roku (spadek względem październikowego odczytu). W stosunku miesiąc do miesiąca, ceny usług i towarów konsumpcyjnych wzrosły jedynie o 0,7 proc.. To zaskakujące dane. Czyżby udało się hamować inflację i nie osiągnie ona w styczniu 20 proc.? Inflacja to wzrost cen, a co za tym idzie spadek siły nabywczej pieniądza. Prościej mówiąc: za tę samą kwotę pod koniec roku, możemy kupić mniej produktów niż kilka miesięcy wcześniej na początku roku, bo pieniądz ma mniejszą wartość.

Sprawdźmy, co w listopadzie 2022 roku podrożało najbardziej? Z danych GUS wynika, że inflację mocno podbijają ceny nośników cen energii (wzrost w porównaniu rok do roku o 36,8 proc.). Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 22,4 proc. Natomiast paliwa do prywatnych środków transportu są o 15,5 proc. droższe.

Przypomnijmy, że prognozy inflacyjne na listopad wynosiły 18 proc. Zatem wszystko wskazuje na to, że eksperci mylili się i najwidoczniej jest lepiej niż wielu się wydaje. Bardzo ważne będą dane grudniowe. One pokażą, czy trend hamujący podwyżki cen stabilizuje się, czy to tylko chwilowa sytuacja.

Sonda
Czy wysoka inflacja wpływa na Twoje wybory zakupowe?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze