InPost

i

Autor: Shutterstock

InPost

InPost pokazał wyniki. "Pomyślny rozwój firmy"

2023-03-31 10:03

Skorygowana EBITDA InPostu w czwartym kwartale 2022 roku wyniosła 585,5 mln zł. Konsensus PAP Biznes zakładał 569,4mln zł. Przychody InPostu w czwartym kwartale bieżącego roku 2,15 mld zł. Konsensus zakładał 2,155 mld zł przychodów. EBIT wyniósł w ostatnim kwartale ubiegłego roku 287,1 mln zł ubiegłego wobec oczekiwanych 301,3 mln zł. Zysk netto j.d. sięgnął 27,8 mln zł wobec konsensusu na poziomie 167,2 mln zł.

Grupa InPost nie planuje zwolnień w 2023 roku, zamierza zatrudnić w tym roku 500-600 osób - poinformował podczas telekonferencji dla mediów Rafał Brzoska, prezes InPostu. „Pomyślny rozwój firmy oraz wzrost wolumenów wyprzedzający rynkowe tempo, mimo trudnych warunków w sektorze e-commerce, potwierdza efektywność modelu biznesowego i jego odporność na wymagające otoczenie makroekonomiczne” – napisał w komentarzu do wyników Rafał Brzoska, założyciel i prezes zarządu InPost.

W 2023 roku grupa InPost skupi się na dalszym rozwijaniu swojej obecności na rynkach międzynarodowych, czerpiąc z doświadczenia zdobytego na polskim rynku. We Francji grupa zamierza skupić się na poprawie efektywności operacyjnej i zwiększeniu udziału w rynku B2C. Biorąc pod uwagę utrzymującą się słabość popytu konsumenckiego. InPost prognozuje jednocyfrowy wzrost wolumenu rynku e-commerce w 2023 roku. Spółka oczekuje również dalszego wzrostu wolumenów Mondial Relay, przekraczającego parametry wzrostu rynkowego. Jeżeli chodzi o rentowność, spodziewany jest stopniowy wzrost marży EBITDA.

W Wielkiej Brytanii priorytetem grupy na 2023 rok będzie rozwiązanie ograniczeń w obszarze operacji logistycznych, co przełoży się na poprawę jakości i niezawodności świadczonych usług. To umożliwi budowanie zaangażowania wśród konsumentów i sprzedawców, zwiększenie udziału Spółki w segmencie B2C, a w konsekwencji poprawę marż w perspektywie średnio- i długoterminowej. Grupa InPost oczekuje osiągnięcia progu rentowności na poziomie skorygowanej EBITDA w Wielkiej Brytanii w końcówce roku 2023 oraz osiągnięcia zyskowności prowadzonej działalności na rynku brytyjskim w całym 2024 roku.

Grupa podała w prezentacji, że w 2023 roku przewiduje spadek wskaźnika dług netto do skorygowanej EBITDA znacznie poniżej 3x. Na koniec ubiegłego roku wyniósł on 3,2x. InPost może zaangażować się kapitałowo w operatora logistycznego w Wielkiej Brytanii. InPost planuje w Wielkiej Brytanii rozwój organiczny, ale może zaangażować się kapitałowo w operatora logistycznego - poinformował podczas telekonferencji dla mediów Rafał Brzoska, prezes InPostu.

"Obydwa scenariusze są dzisiaj prawdopodobne. Realizujemy zarówno scenariusz operacyjnego organicznego przejęcia logistyki, jak również rozważamy scenariusz przyspieszonego rozwiązania tego problemu. Na tym etapie nie możemy jeszcze nic podać. Jeśli któryś z tych scenariuszy się skrystalizuje, to będziemy informować rynek" - powiedział prezes pytany o możliwość zaangażowania się kapitałowo w operatora logistycznego w Wielkiej Brytanii. "Nie wykluczamy takiego scenariusza, ale rozwój organiczny pozostaje scenariuszem podstawowym" - dodał. W Wielkiej Brytanii wolumen obsłużonych przez InPost paczek wzrósł w 2022 roku o 151 proc. rdr, osiągając poziom 20,5 mln. Na koniec ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii funkcjonowało 4.835 paczkomatów (+53 proc. rdr).

Sonda
Czy korzystasz z paczkomatów?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze