Jacek Rostowski

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express

Inflacja w Polsce

Jacek Rostowski: Stopy procentowe mogłyby być niższe, gdyby prezes Glapiński zadziałał wcześniej

2022-09-10 20:23

- Stopy procentowe mogłyby być niższe, gdyby prezes Glapiński zadziałał wcześniej. Mam nadzieję, ze nie będą musiały pójść wyżej. Gdy inflacja osiąga te poziomy, co mamy dzisiaj, to staje się ona dużo mniej przewidywalna. Jesteśmy w bardzo złym momencie i jedyne rozwiązanie to Krajowy Plan Odbudowy i inwestycje, które KPO umożliwi – powiedział Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów.

Rekordowa inflacja. Kto za nią odpowiada?

Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów, na antenie TVN24 odniósł się do sytuacji gospodarczej w Polsce, rozpędzonej inflacji i wysokich stóp procentowych. - Działania NBP, Glapińskiego i rządu to w pewnym sensie gonitwa za inflacją, a nie działania wyprzedzające. Wszystkie prognozy dotyczące inflacji w ciągu ostatniego półtora roku, przepowiednie i prognozy prezesa NBP, okazały się błędne. Kiedy galopująca drożyzna dopiero się rozkręcała, to trzeba było podnieść stopy natychmiast i wtedy byłaby szansa na wyhamowanie inflacji. Teraz jest za późno – ocenił.

Zdaniem Rostowskiego NBP i szefujący mu Adam Glapiński bardzo się przyczyniają do galopującej drożyzny w Polsce. - Wszyscy się zgadzają, że rząd musi pomóc tym, którzy są najbardziej dotknięci tą galopującą drożyzną. Ale też jest potrzebny plan, który uderzy w źródła galopującej inflacji. Przede wszystkim trzeba przywrócić praworządność i odblokować pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Byłby napływ waluty euro do Polski. Wtedy Glapiński mógłby wzmocnić złotego. Dopóki rząd nie przywróci wolnych sądów, to tych pieniędzy z KPO nie będzie – stwierdził.

Stopy procentowe mogą jeszcze wzrosnąć. Inflacja już jest nieprzewidywalna

Zdaniem Jacka Rostowskiego do obniżenia poziomu inflacji w Polsce przyczynić by się mogły odnawialne źródła energii. - Odnawialne źródła energii są ważne dla klimatu i dla ludzi – to też by się przyczyniało do obniżania inflacji – powiedział.

Jacek Rostowski surowo ocenia też działania dotyczące stóp procentowych. Czy jego zdaniem należy spodziewać się kolejnych podwyżek? - Stopy procentowe mogłyby być niższe, gdyby prezes Glapiński zadziałał wcześniej. Mam nadzieję, ze nie będą musiały pójść wyżej. Gdy inflacja osiąga te poziomy, co mamy dzisiaj, to staje się dużo mniej przewidywalna. Jesteśmy w bardzo złym momencie i jedyne rozwiązanie to KPO i inwestycje, które KPO umożliwi – powiedział.

Jacek Rostowski, właśc. Jan Antony Vincent-Rostowski – polski i brytyjski ekonomista oraz polityk. W latach 2007–2013 minister finansów, w 2013 wiceprezes Rady Ministrów, poseł na Sejm VII kadencji, w 2015 szef Zespołu Doradców Politycznych Prezesa Rady Ministrów.

Forum w Karpaczu 2022: Magdalena Rzeczkowska
Sonda
Przejmujesz się inflacją?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze