Niezwalniająca inflacja w Polsce powodują dużą niepewność

i

Autor: SHUTTERSTOCK Niezwalniająca inflacja w Polsce powodują dużą niepewność

Jak chronić oszczędności przed inflacją? Eksperci radzą, co zrobić z pieniędzmi, by ich nie stracić

2022-05-28 8:01

Kto powiedział, że inflacja musi nas przerażać? Nie daj sobie wpierać ogólnospołecznej paniki i zacznij skutecznie inwestować, żeby nie martwić się o wzrost cen. Są na to proste sposoby – wystarczy skorzystać mądrze z rad tych, którzy osiągają w tej dziedzinie największe sukcesy. Przedstawiamy rady ekspertów, którzy wiedzą, jak ochronić oszczędności przed rozpędzoną do granic możliwości inflacją. Przypominamy, że inflacja już przekroczyła próg 12 proc., a w czarnych scenariuszach pojawia się widmo inflacji na poziomie 20 proc.

Inflacja pożera oszczędności. Co robić?

Inflacja pożera pieniądze odłożone na koncie w banku. Wielu ciułaczy szuka sposobu na to, by jak najmniej stracić na szalejącej inflacji. Mamy cenne rady ekspertów, którzy podpowiadają, co zrobić, by pieniądze nie traciły za bardzo na swojej wartości. Jak inwestować nawet niewielką gotówkę, którą posiadamy, by nie pożerała jej inflacja. Na przykład Andrzej Spuła, który założył Klub Bogatego Rentiera ma 4 Złote Zasady inwestowania i ochrony pieniędzy przed inflacją. Po pierwsze wybierz rozwiązanie, które zapewnia zysk wyższy od przewidywanej w kolejnym roku inflacji. Niech będzie to rozwiązanie elastyczne, które pozwoli Ci odzyskać pieniądze, jeśli będą Ci potrzebne do innych celów. Stawiaj na rozwiązania zabezpieczone. A przede wszystkim wybierz rozwiązanie sprawdzone przez innych (poddaj rozwiązanie analizie pod kątem jego historii i zadowolonych klientów). Jak to zastosować w praktyce? Na przykład nie trzymaj pieniędzy na jednej lokacie ze słabym oprocentowaniem. Lepiej zorientować się np. na rynku obligacji skarbowych. W razie wątpliwości, warto umówić się ze sprawdzonym doradcą finansowym.

Inflacja szaleje - inwestuj w edukację

Jak jeszcze można chronić pieniądze przed inflacją? Podczas rozmowy z nami na EKG w Katowicach Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego wskazał na edukację. Podniesie kompetencji lub przekwalifikowanie może w przyszłości nam się opłacić i przynieść realne zyski. Pieniądze wydane na edukację nigdy nie są pieniędzmi straconymi. Oczywiści najlepszym rozwiązaniem są inwestycje w nieruchomości, których wartość nie spadnie. Jednak to wariant dla osób z dużym portfelem. A najbardziej poszkodowane w rozpędzonej inflacji są osoby, które mają odłożoną sumę rzędu 15-30 tys. zł na tak zwaną czarną godzinę. 

EKG 2022: Antoni Kolek
Sonda
Czy uważasz, że przez programy takie jak 500 plus czy trzynastki dla emerytów w Polsce rosną ceny?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze