Jan Grabiec

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS Jan Grabiec o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa

Jan Grabiec: krajowy system cyberbezpieczeństwa do konsultacji

2022-02-07 14:05

Nowelizacja ustawy o KSC ma usprawnić reagowanie państwa na cyberataki. Jej treść budzi szereg emocji. Przewodniczący sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii zwrócił się ostatnio do premiera Morawieckiego z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji publicznych z minimum miesięcznym terminem.

Prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trwają już od wielu miesięcy. Udostępniony 12 października 2021 r. projekt jest jego kolejną odsłoną. Rozwiązania, które ma regulować, wykraczają ponad dotychczasowe ustalenia, wynikające z toku dotychczasowych konsultacji. Dlatego, zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji ds. cyfryzacji, posła Jana Grabca, dokument powinien być przesłany do podmiotów, które do tej pory uczestniczyły w konsultacjach i nie miały możliwości odniesienia się do nowych propozycji ujętych w noweli.

– „Wersja noweli z 12 października 2021 r. zawiera nie tylko bardzo istotne zmiany przepisów w stosunku do poprzedniej wersji projektu, ale pojawiają się w niej całkowicie nowe, liczne przepisy, których nie było w poprzednich wersjach” – pisze w wystąpieniu do Prezesa Rady Ministrów, Przewodniczący sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (CNT), poseł Jan Grabiec.

prof. Ewa Marciniak: Bez komunikatu ws. cyberataków będą powstawać plotki

Krajowy operator

Wśród firm, które uczestniczyły we wcześniejszych konsultacjach są m.in. KIG, PIH, POHID,  Konfederacja Lewiatan czy Fundacja Panoptykon.

Wśród nowości znalazł się zapis dotyczący powołania krajowego operatora – Spółki Polskie 5G, w której udziały będzie miał Skarb Państwa (m.in. poprzez spółkę Exatel) i prywatni operatorzy. Zdaniem branży, utworzenie nowego podmiotu zostało dodane do zakresu prac niespodziewanie i nie powinno być regulowane w tej samej ustawie

Sonda
Czy byłeś kiedyś ofiarą hakera?

Dostawcy wysokiego ryzyka

Obecna wersja nowelizacji, podobnie jak poprzednie, przewiduje także wyłączenie z budowy i funkcjonowania obecnej infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce firm uznanych za „dostawców wysokiego ryzyka”. Oznacza to wykluczenie podmiotów spoza UE i NATO, w szczególności pochodzących z Azji. Obserwatorzy obawiają się, że ograniczenie konkurencji i konieczność wymiany sprzętu, wpłynie na podwyżki cen usług telekomunikacyjnych.

Ostateczną decyzję o przyjęciu projektu i skierowaniu go do Sejmu podejmie Rada Ministrów. Przewodniczący sejmowej komisji ds. cyfryzacji apeluje do premiera Morawieckiego o przeprowadzenie na tym etapie dodatkowych konsultacji publicznych z udziałem branży.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze