Żabka

i

Autor: Artur Hojny/Super Express, Tomasz Golla/Super Express Żabka

Żabka do przejęcia?

Jarosław Kaczyński o przejęciu sklepów Żabka. Padła konkretna zapowiedź ze strony prezesa PiS

2022-10-13 9:27

Podczas spotkania z sympatykami PiS w Puławach, lider tej partii Jarosław Kaczyński, mówił m.in. o ewentualnym wykupie obcego kapitału przez Polską Grupę Spożywczą (KGS). Pytany o zamiary wykupienia przez nią "przetwórni kupionych kiedyś za grosze od polskich podmiotów", stwierdził, że "jest dobry okres na to". Jednocześnie Kaczyński nieopatrznie zdradził nieogłoszone jeszcze plany KGS dotyczące sieci sklepów Żabka. Co zapowiedział lider PiS?

Polonizujemy, co się da, a sklepy Żabka mają amerykański kapitał

Prezes PiS mówił, że wśród zadań rządu jest "odbijanie tych najbardziej strategicznych części naszej gospodarki z rąk kapitału zewnętrznego." Jak cytuje portal Business Insider, prezes PiS powiedział, że "w tej chwili jest już chyba podjęta decyzja, że sieci elektryczne linii kolejowych, to duże przedsiębiorstwo, mają też dużą sieć przekazu energii elektrycznej, że zostanie w bardzo krótkim czasie odkupione. Właśnie od jednego z funduszy amerykańskich. A ten sam fundusz jest właścicielem Żabki — powiedział Kaczyński, odnosząc się do mającego siedzibę w Luksemburgu funduszu CVC."

Zaskakujące plany rządu. Polska Grupa Spożywcza przejmie sklepy Żabka?

Odnosząc się do tej popularnej sieci handlowej, Kaczyński stwierdził, że te "sklepy też być może zostaną odkupione. Idziemy w tym kierunku."

Fundusz CVC zabrało głos ws. wypowiedzi prezesa PiS i odpowiedziało na pytania TVN24. "Relacjonowana wypowiedź nie odnosi się do żadnego konkretnego procesu z naszym udziałem, więc nie mamy podstaw do jej komentowania" — przekazała sieć.

Temat stworzenia lub kupienia sieci handlu detalicznego przez państwo poruszany był w ostatnich latach kilkukrotnie. Politycy PiS informowali, że wysokie ceny w sklepach to efekt narzucanej przez placówki handlowe marży, a stworzenie własnej sieci sklepów pozwoli sprzedawać żywność taniej i jednocześnie płacić więcej rolnikom.  Wygląda na to, że żadna propozycja jeszcze nie padła, a prezes PiS mógł zdradzić nieogłoszone jeszcze plany KGS - informuje też radio Zet.  

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner
Sonda
Czy odczułeś/aś, że płacisz coraz więcej za zakupy?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze