Kredyty mnieszkaniowe

i

Autor: Getty Images Coraz mniej Polaków stać na wzięcie i spłatę kredytów

Raty kredytów rosną. Czy jesienią czeka nas katastrofa kredytowa?

2022-05-09 15:34

Stopy procentowe w górę i raty kredytów rosną. W jednym z wywiadów Mariusz Cholewa, prezes Biura Informacji Kredytowej ocenia: "Spodziewamy się, że wzmożone opóźnienia spłaty rat może być widać najwcześniej jesienią. Wczesne opóźnienia o kilka czy nawet 30 dni jeszcze nie oznaczają, że klient już nie będzie spłacał, bo mogą one wynikać z krótkotrwałych problemów, czy wręcz roztargnienia klienta". Zatem czy jesienią czeka nas kredytowy Armagedon?

Raty kredytów 2022. Stopy bankowe w górę i kredyty też

Raty kredytów idą w górę. Rosnące stopy w bankach sprawiają, że raty kredytów (szczególnie tych kredytów na mieszkanie zaciągniętych na 30 lat) stopniowo rosną. O ile pierwsza czy druga podwyżka stóp nie była mocno odczuwalna, to już kolejne nie są dla kredytobiorców obojętne. Rosnące raty kredytów za mieszkania będą dla Polaków sporym wyzwaniem. Najbardziej narażeni na trudności związane z brakiem pieniędzy na coraz to wyższe raty kredytowe będą osoby, które w pojedynkę zaciągnęły hipoteki w ostatnich dwóch latach i mają inne zobowiązania finansowe. Pod względem hierarchii spłacalności zobowiązań, kredyty na cele mieszkaniowe są na pierwszym miejscu. Ale jeśli klienci mają problemy z obsługą zaciągniętych zobowiązań, to najpierw opóźniają spłatę innych produktów, np. limity w karcie kredytowej, kredyty gotówkowe czy ratalne, a dopiero później mieszkaniowe. 

O ile wzrosną raty kredytów? Kilkaset złotych to norma

Mariusz Cholewa, prezes Biura Informacji Kredytowych oszacował to w rozmowie z Businessinsider.pl na  91 tys. umów o wartości 23 mld zł. W okresie od maja 2020 r. do września 2021 r., gdy stopy procentowe były najniższe w historii, średnia kwota udzielanego kredytu mieszkaniowego wynosiła 313 tys. zł, a rata 1390 zł. Przy obecnym poziomie stopy referencyjnej 5,25 proc. średnia rata kredytu z tamtego okresu wzrosła do 2291 zł. A hipoteki udzielone przed 2010 r. to 22 proc. kredytów pozostających do spłaty, taki sam odsetek stanowią te udzielone w latach 2010-2015. Przy średniej wartości hipoteki wynoszącej 230 tys. zł rata takich kredytów przy najniższych stopach wynosiła 1050 zł, a przy stopie referencyjnej 4,5 proc. urosła do 1600 zł. Tymczasem kolejne podwyżki stóp procentowych będą tę ratę zwiększać. 

EKG 2022: Zbigniew Jagiełło

Pomoc dla kredytobiorców 2022

Kredytobiorcom z pomocą idzie państwo. Mateusz Morawiecki ma czteropunktowy plan pomocy dla kredytobiorców, którzy przez gigantyczną inflację i coraz wyższe stopy procentowe mają coraz gorszą sytuację finansową. Według premiera Morawieckiego w tej trudnej sytuacji mają pomóc kredytobiorcom same banki, które będą musiały dostosować swoje regulacje do przepisów państwowych. Plan pomocy dla kredytobiorców opiera się na kilku filarach: wakacje kredytowe, likwidacja wibor, wparcie dla kredytobiorców z przejściowymi problemami finansowymi.

Sonda
Czy posiadasz kredyt hipoteczny?
Najnowsze