„Jesteś twórcą – masz prawo” - rusza kampania edukacyjna dla najmłodszych

2020-01-23 13:49 KaJa
Rodzicu! Uważaj co Twoje dziecko robi w sieci
Autor: Shutterstock

Tworzenie wszelkich dzieł a także korzystanie z zasobów internetu od zawsze ściśle powiązane było z prawem autorskim. Wiele osób zastanawia się jak mogą wykorzystywać pracę innych oraz w jaki sposób chronione są ich własne dzieła. Niestety, wiedza w tym zakresie nadal jest zbyt mała. Polskie Wydawnictwo Muzyczne staruje z kampanią edukacyjną „Jesteś twórcą – masz prawo”, która dedykowana jest skierowana przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych.

„Jesteś twórcą – masz prawo” to kampania, która przybliży uczniom szkół podstawowych zagadnienia związane z prawem autorskim. Ma ona pokazać najmłodszym, że wszystko co tworzą należy do nich i wiążą się z tym pewne prawa, a także, że korzystanie z zasobów twórczych innych osób podlega pewnym regulacjom. Kampania ta ma także pobudzić kreatywność najmłodszych autorów.

Zobacz również: Nowe inwestycje w Polsce po forum ekonomicznym w Davos

- Od 75 lat opiekujemy się działami polskich twórców. Publikujemy buty, książki, albumy, wydajemy płyty, produkujemy filmy, promujemy w Polsce i na świecie polską kulturę, organizujemy wydarzenia artystyczne i prowadzimy działalność edukacyjną. Dlatego tak bardzo zależy nam na budowaniu wśród odbiorców kultury świadomości o własności intelektualnej, a tym samym promocji pozytywnych podstaw społecznych w kontekście szacunku do twórcy i jego pracy – powiedział dr Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Czytaj także: Związkowcy chcą wydłużyć urlop do 35 dni. Czy to dobry pomysł?

Projekt składa się z dwóch podstawowych filarów – działań edukacyjnych oraz ogólnopolskiej kampanii informacyjnej. Jej ważnym elementów będą przygotowane dla nauczycieli materiały dydaktyczne – scenariusze lekcji i prawie autorskim oraz cykl ośmiu filmów edukacyjnych, które będę uzupełniać lekcje. W ramach kampanii przeprowadzony zostanie również konkurs dla uczniów „Bierzmy się do dzieła”, w którym zwycięski zespół otrzyma profesjonalny sprzęt dla swojej szkoły. Powstała również specjalna platforma www.jestestworca.pl gdzie znajdziemy materiały dydaktyczne i wideo. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najnowsze