Knajpa terminal

i

Autor: Shutterstock

Gastronomia

Jesz na mieście? Lepiej płać gotówką

2024-06-07 9:36

Lokale gastronomiczne zaczęły doliczać do rachunku 2 proc. jego wartości za "usługę finansową". Pod tą pozycją kryje się obsługa terminalu płatniczego. Sprawę jako pierwszy opisał portal wnp.pl, powołując się na paragon jednej z klientek restauracji. Ale nie tylko w lokalach gastronomicznych pobierają takie opłaty. - Obsługa terminalu kosztuje i to sporo, a do tego pobierana jest też od nas dzienna prowizja od utargu - wylicza przedsiębiorczyni prowadząca niewielki zakład kosmetyczny pod Warszawą w rozmowie z portalem.

Przedsiębiorcy dzielą się kosztami z klientami

Takie opłaty pobierają również właściciele małych sklepów i punktów usługowych, które doliczają od 0,5 do 0,7 proc. wartości rachunku.

Przedsiębiorcy tłumaczą, że wzrosły ceny dzierżawy terminali. - Naliczane są nam dodatkowe opłaty za niższe obroty, a umowy na terminal przed terminem zerwać nie można, bo grożą za to kary rzędu 2-3 tys. zł za każde urządzenie - wylicza przedsiębiorca prowadzący rodzinną smażalnię ryb na Pomorzu, cytowany przez portal. 

Oczywiście klienci nie są o tym w większości przypadków uprzedzani, co jest bezprawnym działaniem.  Jak podaje wnp.pl, "dodatkowa opłata za skorzystanie z terminalu jest  "zaszywana" w finalnej cenie usługi i nie widnieje na rachunku jako odrębna pozycja". Warto więc zwrócić uwagę na to jaki rachunek płacimy.

Maciej Parol rzecznik prasowy Polskich ePłatności stwierdził w rozmowie z wnp.pl, że koszty terminalu ustalane sa indywidualnie z każdym przedsiębiorcą i brane pod uwagę jest wiele czynników, takich jak obroty firmy czy liczba dzierżawionych terminali.  

"Umowy z przedsiębiorcami są dopasowywane do warunków rynkowych, według potrzeb i sytuacji klienta, a zakończenie okresu preferencyjnego dotyczącego zwolnień z opłat za terminal to dobry moment do weryfikacji warunków umowy" - podkreśla Parol z Polskich ePłatności.

EKG 2024 Monika Constant

QUIZ PRL. Czy znasz te słowa z PRL-u?

Pytanie 1 z 15
Czym zajmowała się repasaczka?
Punkt repasacji pończoch. Widoczna kobieta naprawiająca pończochy -1970

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze