PIT

i

Autor: gettyimages

PIT-2

Kiedy złożyć nowy PIT-2? Trzeba to zrobić jeszcze w grudniu?

2022-12-01 14:35

Od 2023 roku nowy PIT-2 wersja 9 ma być stosowany do dochodów osiąganych przed podatnika od 1 stycznia 2023 roku. Brak złożenia dokumentu oznacza, że będzie od nas pobierana miesięcznie zaliczka na podatek dochodowy, więc pomniejszy się nasza pensja netto (którą dostaniemy dopiero w zwrocie podatku). Czy trzeba więc złożyć PIT-2 w grudniu?

Czy PIT-2 trzeba złożyć do końca grudnia?

Wprowadzenie w 2022 roku przez Polski Ład kwoty wolnej od podatku wysokości 30 tys. zł rocznie powiększyło kwotę zmniejszającą podatek do 3600 zł, tym samym z wypłaty każdego pracownika powinna być pobierana zaliczka na podatek dochodowy wysokości 300 zł (3600zł/12 miesięcy). Pieniądze są zwracane dopiero po rozliczeniu PIT przy zwrocie podatku. Jeśli ktoś złoży PIT-2 wcześniej, pracodawca nie będzie mu odliczał zaliczki na podatek dochodowy.

Zgodnie z nowymi zasadami, które są wprowadzane od stycznia 2023 roku, płatnik będzie musiał uwzględnić zmiany od miesiąca, który następuje po złożeniu oświadczenia PIT-2 (choć może - ale nie musi zrobić to w miesiącu złożenia). Jeśli nie chcemy mieć wypłaty pomniejszanej o zaliczkę na podatek to musimy złożyć PIT-2 jeszcze w grudniu. Oczywiście możemy złożyć wniosek w 2023 roku, ale wtedy najpóźniej zobaczymy większą wypłatę netto od kolejnego miesiąca.

Duża zmiana dla pracujących na umowie zlecenie

Zmiana w PIT-2 jest dobrą wiadomością dla zleceniobiorców, którzy od zmian w Polskim Ładzie wprowadzonych w połowie 2022 roku mają mniejszą wypłatę (która zostanie im rzecz jasna zwrócona przy zwrocie podatku). Od nowego roku kwota wolna od podatku się nie zmienia, ale zmieniają się zasady naliczania zaliczek na podatek.

Co więcej, jeśli składaliśmy już raz deklarację PIT-2, nie musimy jej składać ponownie, a możemy ją nawet wycofać. Deklarację można złożyć nie tylko jako zleceniobiorca, ale również jeśli uzyskujemy przychody z umowy o pracę.

Pieniądze to nie wszystko - Janusz Steinhoff
Sonda
Czy złożyłeś PIT-2?
Najnowsze

Materiał sponsorowany