Kino

i

Autor: Canva

Kino w czasach zarazy. Komu opłaca się startować z seansami

2020-06-04 13:06

Kina stopniowo wracają do życia. Mimo to jeszcze dużo czasu minie, zanim wrócimy do frekwencji sprzed pandemii. Jak pisze "Rzeczpospolita", nowy reżim sanitarny sprawi, że sale zapełnione mogą być w proc.

Odmrażanie gospodarki trwa. Po sklepach i usługach przyszedł czas na kulturę. Czwarty etap odmrażania życia gospodarczego i społecznego oznacza możliwość uruchamiania działalności instytucji kultury – teatrów, oper, filharmonii i kin. Na pierwszy ogień idą małe, studyjne kina z niezależnym repertuarem. Te wrócą już 6 czerwca. W jakiej formie - jeszcze nie wiadomo, bo kiniarze czekają na dodatkowe informacje z GIS. Jak będzie wyglądało odmrażanie kin możemy przekonać się na podstawie zagranicznych doświadczeń. W niektórych krajach europejskich kina wróciły już w maju. Według ustaleń "Rzeczpospolitej" po otwarciu kin w Helsinkach sprzedawało się o. 50 proc. miejsc. 

ZOBACZ TEŻ: Polscy twórcy gier nie boją się koronawirusa. W tej branży ostatnie wydarzenia to złoty okres

– Mamy jeszcze wątpliwości organizacyjne co do różnych kwestii, które konsultujemy z sanepidem. Ostateczne zasady obowiązujące w kinie po starcie ogłosimy widzom w czwartek lub piątek. Kwestią, co do której się upewniamy, jest sposób usadzenia widzów na sali. Wiemy zaś na pewno, że ruszamy 6 czerwca – powiedział "Rzeczpospolitej" Jakub Gutek, zajmujący się promocją w Kinie Muranów prowadzonym przez Gutek Film.

Przedstawiciele kin zwracają uwagę, że zgodnie z obecnymi zaleceniami, poza zmniejszeniem sprzedaży konieczna będzie także weryfikacja, czy widzowie mieszkają razem.

ZOBACZ TEŻ: Składki ZUS w dobie koronawirusa. Tarcza antykryzysowa

Wytyczne, wobec których kiniarze mają wątpliwości dostępne są od 2 czerwca.

Udział widzów w seansie jest dopuszczalny pod warunkiem:

  •  zakrywania ust i nosa przez widzów;
  • udostępnienia przez kino widzom nie więcej niż połowy liczby miejsc na sali - rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami;
  • obowiązek zachowania jednego wolnego miejsca między widzami nie dotyczy:
  • widza, który uczestniczy w pokazie z dzieckiem poniżej 13. roku życia;
  • widza, który uczestniczy w pokazie z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie;
  • osób wspólnie zamieszkujących lub pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

W sobotę w Rzeszowie otwierają baseny. Wszystko jest już gotowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze