Banknoty

i

Autor: Shutterstock

Kobieta na banknocie NBP. Jak będzie wyglądało nowe 1000 zł?

2021-03-16 14:08

Patriarchat w portfelu Polaków dobiegnie końca! Na nowym banknocie o kosmicznym nominale 1000 zł, jeśli taki kiedyś się pojawi, pojawi się kobieta. Czyj wizerunek pojawi się na nowych pieniądzach? Szef NBP zdradził kilka szczegółów.

Być może wkrótce w naszych portfelach pojawi się nowy banknot o nominale 1000 zł. Do tej pory na polskich pieniądzach dominowały wizerunki mężczyzn - monarchów. Na banknocie 10 zł widzimy Mieszka I. 20 zł to Bolesław Chrobry, 50 zł ma twarz Kazimierza Wielkiego, 100 zł Władysława Jagiełły a 200 zł Zygmunta Starego. Kto będzie na nowym banknocie? Na pewno będzie to kobieta.

Frankowicze kontra rektorzy. Spór przybiera na sile. Co na to minister Czarnek?

Chociaż oficjalne decyzje w sprawie wprowadzenia nowego banknotu jeszcze nie zapadły, to Adam Glapiński w rozmowie z pismem "Sieci" zdradził, jak według niego powinien wyglądać ewentualny banknot.

- Ze względu na ducha czasów będę proponował królową, kobietę. Były wielkie królowe w historii, Polacy zawsze kobiety szanowali, traktowali je często nawet bardziej podmiotowo niż w innych krajach i kulturach - przyznał Glapiński.

Wygląda więc na to, że jeśli 1000 zł trafi do obiegu, banknot będzie przedstawiać kolejnego monarchę - Jadwigę Andegaweńską.

A kogo wy byście chcieli zobaczyć na banknotach? Odpowiedzcie w naszej sondzie.

Sonda
Która kobieta powinna znaleźć się na banknocie?
Express Biedrzyckiej - Marek Belka: PiS podniesie podatki

O wprowadzeniu wyższych nominałów mówi się od dawna. Od lutego 2017 do końca 2020 r. NBP wprowadził do obiegu 46,5 mln banknotów 500-złotowych. Najmłodszy banknot NBP przedstawia Jana III Sobieskiego.

Glapiński nazwał gotówkę w banknotach 500-złotowych „narodowym zapasem gotówki”. Stwierdził, że pandemia sprzyja temu, że banknoty o tym nominale stały się „bardzo akceptowane” i dodał, że dzięki banknotom o dużym nominale zapotrzebowanie banków na wypłaty dokonywane przez klientów zostało pokryte.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze