bloki

i

Autor: getty images

Nieruchomości

Kolejny podatek na horyzoncie. Dostanie się właścicielom mieszkań

2022-11-08 9:32

Jak przekazało money.pl Ministerstwo Finansów, obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne w zakresie opodatkowania niezamieszkałych lokali. "Natomiast na bieżąco [Ministerstwo Finansów - przyp. red.] analizuje pojawiające się wyzwania związane z gospodarką i kwestiami społecznymi, m.in. dot. niezamieszkałych nieruchomości" - podkreślił resort. Podobne rozwiązania są wprowadzone m.in. w Kanadzie i Irlandii. Czy Polska pójdzie w ślady innych krajów?

Lider PiS zapowiada nowy podatek

"Znaczący podatek" - tak Jarosław Kaczyński nazwał ewentualne wprowadzenie nowej daniny od niezamieszkałych lokali. Pomysł ten wraca od kilku miesięcy jak bumerang.

Do kategorii „mieszkań niezamieszkałych” zaliczają się zarówno opuszczone domy wiejskie, zaniedbane mieszkania komunalne, jak i apartamenty traktowane przez właścicieli jako lokata kapitału. Według danych Narodowego Spisu Powszechnego, na dzień 31 marca 2021 r. 1,8 mln mieszkań w Polsce było niezamieszkałych - informuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Jak mówi Tomasz Błeszyński, ekspert rynku nieruchomości, dla portalu, cały czas znajduje się to w sferze zapowiedzi, co jest marketingiem politycznym, a nie faktycznymi regulacjami. Nie pojawiła się żadna propozycja ustawy.  Zauważono, że dotychczasowe programy mieszkaniowe nie zadziałały, do czego publicznie się przyznano, więc politycy szukają jakiejś alternatywy. Między innymi mowa była o zmianie przeznaczenia obiektów komercyjnych na mieszkania. Pojawiły się również pomysły uporządkowania stanu prawnego gruntów spółdzielni mieszkaniowych. Informacji jest dużo, ale nie ma żadnych konkretów - dodał Błeszyński.

Bat na inwestorów

Money.pl  cytuje również Bartosza Turka z HRE Investments, który ocenia że ta danina  to bat na osoby, które kupują mieszkania, aby później je sprzedać, nie inwestując w nie w tym czasie. Mówimy cały czas o tym samym, czyli albo o wyższym podatku od nieruchomości, albo o nowej daninie uzależnionej na przykład od wartości potencjalnego czynszu czy wartości nieruchomości. Ma to, o tyle sens, że zdarzają się sytuacje, kiedy dana osoba kupuje mieszkanie tylko po to, aby zarobić na wzroście jego wartości. Taka spekulacja i traktowanie mieszkań tylko jako aktywa inwestycyjne jest w mojej ocenie objawem nieefektywności rynku. Taka sytuacja powoduje, że wprowadzenie nowego podatku, jest sensownym rozwiązaniem - ocenił Bartosz Turek.

Jak dodaje na razie  problem polega na tym, że nie wiemy, w jaki sposób będą rozróżniane pustostany. - Z jednej strony możemy mieć kogoś, kto kupił 10 mieszkań deweloperskich i nic z nimi nie robi, a z drugiej np. kogoś, kto odziedziczył nieruchomości - a przecież, jak wiemy, sprawy spadkowe potrafią ciągnąć się latami - albo kogoś, kto kupił mieszkania dla dzieci, i żeby zaoszczędzić na robociźnie, samodzielnie remontuje je w wolnym czasie - uzupełnił główny analityk HRE Investments. 

Ile wynosi podatek od pustostanów?

W Kanadzie właściciele mieszkań muszą zapłacić 1 proc. wartości lokalu za okres, w którym był on nieużywany. W Irlandii wysokość podatku ma wynieść trzykrotność już obowiązujących lokalnych podatków od nieruchomości (w przypadku lokali, które są użytkowane przez mniej niż 30 dni rocznie). Zdaniem PIE, żeby dyskutować o podobnych rozwiązaniach w Polsce, należałoby pozyskać więcej szczegółowych danych.

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk
Sonda
Czy w związku z rosnącym oprocentowaniem rozważasz sprzedaż /wynajem mieszkania?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze