Spadek cen mieszkań
"Indeks urban.one wyniósł 111,21 pkt, co oznacza, że wobec poprzedniego miesiąca wzrósł o 0,07 pkt. Dla porównania: wzrost w czerwcu wyniósł 0,34 pkt, a w maju 0,21 pkt " – podaje portal "Puls Biznesu" powołując się na dane udostępnione przez Cenatorium. Eksperci współpracujący z Cenatorium twierdzą, że najbliższe półrocze przyniesie spadek cen mieszkań. "Za takim scenariuszem opowiedziało się 57 proc. ankietowanych, pozostali prognozują stabilizację" - podaje "PB".
Z drugiej strony negatywne czynniki w gospodarce nie słabną. Małgorzata Wełnowska, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w Cenatorium w rozmowie z Pulsem Biznesu zwraca uwagę, że w Polsce mamy do czynienia z niepewnością na rynku pracy. I tak choć bezrobocie jest rekordowo niskie, to znacząco ubyło ofert pracodawców.
Ceny mieszkań w dużych miastach
Niemniej jednak największym powodzeniem cieszą się obecnie na rynku mniejsze lokale mieszkalne, czyli kawalerki i mieszkania dwupokojowe. - Ich ceny rosły najszybciej, co jest związane przede wszystkim z ograniczonymi możliwościami finansowymi kupujących - mówi Małgorzata Wełnowska. W dużych miastach natomiast ceny transakcyjne mieszkań hamują.
"Tak jak w I kw. 2022 r. spadki średnich cen transakcyjnych notowano zwłaszcza w przypadku większych mieszkań, czyli takich, na których zakup łącznie trzeba wydać najwięcej, tak w II kw. 2022 r. mieszkania o powierzchni od 60 do 80 mkw. oraz powyżej 80 mkw. drożały najwolniej, w przeciwieństwie do mniejszych i nadal popularniejszych lokali" - podaje portal Bankier.pl. Z najświeższych danych Cenatorium wynika, że w Warszawie na koniec lipca średnia cena ofertowa wynosiła 12,2 tys. zł za m kw.