Rachunek w ZUS i OFE

i

Autor: Shutterstock

Pieniądze Polaków

ZUS czy OFE - co wybrać? Ostatnie godziny na podjęcie decyzji!

2024-07-31 9:05

Jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), tylko do 31 lipca jest czas, aby zdecydować czy chcemy, aby część składki emerytalnej wysokości 2,92 proc. podstawy wymiary była zapisywana na subkoncie ZUS, lub przekazywana na rachunek w OFE. To pierwsze od 8 lat okno, w którym można podjąć decyzję, zakład wyjaśnia w jaki sposób możemy to zrobić.

Wybór pomiędzy OFE, a ZUS. Zbliża się termin

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, od 2016 r. okienka transferowe między OFE i ZUS odbywają się co cztery lata w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca. Poprzednie miały miejsce w 2014 i właśnie w 2016 roku. Kolejne, planowane na 2020 rok, nie odbyło się z powodu pandemii.

Decyzję o zmianie mogą podjąć ubezpieczeni w wieku pow. 18 lat, którzy mają więcej niż 10 lat do emeryturyW tym celu należy wypełnić specjalne oświadczenie dostępne na stronie ZUS .

Uczestnicy OFE, których część składki cały czas jest odprowadzana do OFE, mogą zdecydować, by kolejne składki trafiały na subkonto w ZUS.

Uczestnicy, którzy weszli na rynek pracy po 2014 roku (czyli od kiedy OFE są dobrowolne) i których składki są odprowadzane tylko do ZUS (w okresie do 4 mies. od zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych nie wybrali OFE), mogą przystąpić OFE tylko w okienkach transferowych. Wystarczy, że złożą odpowiednie oświadczenie w ZUS i w ciągu 4 mies. zawrą umowę z wybranym OFE.

Czy przejście do OFE może się opłacać?

Jak wylicza portal analizy.pl, "składki przekazywane do OFE są inwestowane na rynku kapitałowym (głównie w akcje polskich spółek). Ich wartość zależy więc od koniunktury głównie na warszawskiej giełdzie. W 2023 roku ta była świetna, dzięki czemu OFE zarobiły średnio 36,5%. Ale już w 2022 roku, jednym z trudniejszych na rynkach kapitałowych – straciły średnio -14,8%. Średni wynik OFE za ostatnie 10 lat to solidne 68,5 proc." - czytamy na portalu.

Jednocześnie analizy.pl, wskazują, że z kolei środki w ZUS są jedynie zapisem księgowym i nie są nigdzie inwestowane. "Jedynie co roku są waloryzowane o wskaźnik równy średniej arytmetycznej wzrostu PKB za ostatnich pięć lat" - przypomina portal analizy.pl.

QUIZ PRL. Największe przeboje PRL-u. Pamiętasz, jak to leciało?

Pytanie 1 z 11
Dokończ tekst przeboju zespołu Perfect: Nie płacz Ewka, bo tu miejsca brak...
QUIZ PRL. Największe przeboje PRL-u. Sprawdź, czy pamiętasz, jak to leciało

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze