Przykręcanie śruby Polakom chętnym na własne "M" przynosi efekty. Spada sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym. To pokłosie rosnących stóp kredytowych, rat kredytów, zacieśniania polityki kredytowej oraz topniejącej skokowo zdolności kredytowej.
Czytaj również:Dziś kolejna podwyżka stóp procentowych. RPP funduje horror kredytobiorcom. Raty kredytów o… 200 zł w górę
Majowe dane nie pozostawiają złudzeń. Deweloperzy notują coraz większe spadki sprzedaży. Z analizy portalu RynekPierwotny.pl wynika, że w siedmiu największych miastach sprzedali w maju łącznie zaledwie 2447 mieszkań, co jest wynikiem gorszym od kwietniowego aż o 35 proc. Jeśli porównać ten wynik z majem 2021 roku, spadek sprzedaży sięgnął 49 proc.
Polecany artykuł:
Największą nadzieję na poprawę wyników mogli mieć deweloperzy w Łodzi. Oni w kwietniu w porównaniu z marcem zaliczyli wzrost sprzedaży aż o 160 proc. Były tam więc duże powody do optymizmu. Ten okazał się przedwczesny - w maju sprzedaż, miesiąc do miesiąca, spadła o 42 proc. W Warszawie, Krakowie i Wrocławiu deweloperzy sprzedali w maju odpowiednio o 24, 38 i 40 proc. mniej mieszkań niż w kwietniu. Portal RynekPierwotny.pl przypomina, że w stolicy tak słabego miesiąca pod względem sprzedaży nie było od czasu lockdownu związanego z pandemią COVID-19 w kwietniu 2020 r.
Rod do roku w Warszawie sprzedaż spadła aż o 54 proc., we Wrocławiu – o 49 proc. Spadek zainteresowania odnotowali też deweloperzy w Poznaniu (o 32 proc.) i Gdańsku (o 40 proc.). W stolicy Wielkopolski deweloperzy znaleźli w maju chętnych na zaledwie 154 mieszkania. Dla porównania, w ubiegłym roku poznańscy deweloperzy sprzedawali średnio 426 mieszkań w miesiącu, a w okresie pierwszych czterech miesięcy tego roku ta średnia wynosiła 400 mieszkań.
Na spadek zainteresowania ze strony klientów deweloperzy reagują hamowaniem inwestycji. W kwietniu uzyskali o blisko 700 mniej pozwoleń na budowy. Mniej budów też rozpoczęto. W kwietniu było to 11 095 wobec 13 015 w marcu.
W siedmiu analizowanych przez portal RynekPierwotny.pl miastach do sprzedaży trafiły łącznie 1852 mieszkania, czyli aż o 46 proc. mniej niż w kwietniu. Aż 88-procentowy spadek mieszkań wprowadzonych do sprzedaży odnotowano w Poznaniu. W Warszawie majowa podaż była niższa od kwietniowej o 26 proc., a we Wrocławiu – o 65 proc.