coca cola, napój

i

Autor: East News

Koniec Coli za 1 grosz? Fiskus walczy z promocjami w fast-foodach

2017-10-05 14:26

Ministerstwo Finansów postanowiło wziąć pod lupę branżę gastronomiczną, a dokładniej – wystawiane przez restauratorów paragony. Resort ma zastrzeżenia do niektórych zestawów, w których poszczególne pozycje serwowane klientom mają inne ceny, niż gdyby sprzedawano je oddzielnie: jedzenie - wyższe, a napoje - niższe. To może oznaczać koniec kawy za złotówkę i Coca-Coli za symboliczny jeden grosz.

Według Ministerstwa Finansów restauracje z branży gastronomicznej unikają opodatkowania, oferując napoje w promocyjnych cenach, które są niższe od regularnych, np. Coca-Colę za 1 grosz, a jednocześnie zawyżając ceny innych pozycji w menu. Jak tłumaczy ministerstwo, restauratorzy celowo zawyżają ceny towarów opodatkowanych obniżoną stawką VAT i zaniżają ceny produktów opodatkowaną podstawową stawką VAT. Jak to robią? Otóż napoje są objęte 23-procentową stawką VAT-u, podczas kiedy posiłki – 8-procentową. Jeżeli właściciel restauracji sprzeda napój w promocyjnej cenie, zapłaci niższą stawkę VAT. Aby „zrekompensować sobie straty", może zawyżyć ceny jedzenia, które i tak jest objęte obniżoną, 8-procentową stawką VAT.

MF ma szczególne zastrzeżenia do zestawów oferowanych w barach szybkiej obsługi i restauracjach. Jak wskazuje, oferty zawierają tylko jedną, całkowitą cenę zestawów, ale podczas regulowania rachunku klient otrzymuje paragon lub fakturę, gdzie wyszczególnione są poszczególne składniki zestawu.

- Do Ministerstwa Finansów docierają sygnały o nieprawidłowym działaniu przez podatników polegającym na manipulowaniu podstawą opodatkowania VAT przy sprzedaży towarów w formie zestawów. Dotyczy to przede wszystkim zestawów (oferowanych jako promocyjne), składających się z towarów opodatkowanych podstawową stawką VAT oraz obniżoną stawką VAT – poinformował resort finansów w oficjalnym komunikacie.

Przykład
Aby wytłumaczyć swój tok rozumowania, resort finansów podał przykład kawy w cenie 8 zł brutto (23 proc. VAT) i ciastka w cenie 5 zł brutto (8 proc. VAT). Ministerstwo nie ma zastrzeżeń do sprzedawcy, jeżeli w zestawie kawa kosztuje 6,15 zł brutto, a ciastko – 3,85 zł brutto. Kupując oba artykuły osobno klient zapłaciłby 13 zł, podczas kiedy w zestawie obie ceny zostały obniżone do 10 zł łącznie.

Ministerstwo podało również dwa przykłady optymalizacji podatkowej, które jego zdaniem są niedopuszczalne. Jeden z nich dotyczy sytuacji, kiedy cena napoju w zestawie została zaniżona, a ceny artykułów spożywczych – zawyżona.

Przykład
Załóżmy, że klient chce kupić trzy artykuły: kanapkę za 7 zł brutto (8 proc. VAT), frytki za 5 zł brutto (8 proc. VAT) i Colę za 6 zł brutto (23 proc. VAT). Za wszystko razem zapłaciłby 18 zł, ale może również nabyć te same artykuły w zestawie za 15 zł, dzięki czemu dostanie rabat w wysokości 16,5 procent. Jak wyjaśnia MF, jeżeli cena kanapki w zestawie wyniesie 8, a nie 7 zł (8 proc. VAT), cena frytek – 6,99, a nie 5 zł (8 proc. VAT), natomiast cena Coli – 1 grosz, a nie 6 zł (23 proc. VAT), sprzedawcy uda się „sztucznie" obniżyć podstawę opodatkowania. Jak informuje MF, „tego rodzaju rozwiązania optymalizacyjne mogą zostać uznane przez organy podatkowe (po dokonaniu analizy całokształtu okoliczności faktycznych) za praktykę stanowiącą nadużycie prawa, w szczególności w kontekście zmiany ustawy o VAT[1], w której z dniem 15 lipca 2016 r. wprowadzono definicję nadużycie prawa[2]".

- Ministerstwo Finansów ostrzega, że uznanie w konkretnym przypadku przez organ podatkowy – w ramach przeprowadzonego wobec podatnika postępowania – stosowanego przez podatnika procederu za nadużycie prawa, będzie wiązało się z negatywnymi dla tego podatnika konsekwencjami związanymi z koniecznością zapłaty podatku VAT w wysokości, jaka byłaby należna, gdyby nadużycie prawa nie zostało dokonane, wraz z odsetkami i z sankcjami określonymi w ustawie o VAT[5] – przypomina resort finansów. Jak dodaje, do manipulowanie podstawową opodatkowania może dochodzić „ w różnych obszarach działalności gospodarczej", nie tylko w gastronomii.

Zobacz też: 25 lat więzienia za fałszerstwa podatkowe i wyłudzenia VAT

Przeczytaj także: Zapłacimy więcej za bezpieczny seks? Do 23 proc. ma wzrosnąć VAT na prezerwatywy

Polecamy: Podpiwek, młodszy brat piwa. Historia kultowego napoju żniwiarzy [ZDJĘCIA]

Źródło: mf.gov.pl, bezprawnik.pl, twitter.com

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze