Masowe zwolnienia w Agorze

i

Autor: Shutterstock

Idzie wzrost bezrobocia?

Koniec rynku pracownika? Coraz więcej firm planuje zwolniena. Co się dzieje?

2024-04-17 7:34

We wtorek (16.04) media obiegła informacje o wygaszaniu fabryki Michelin w Olsztynie. Na bruku wyląduje 500 osób. Podobnie zrobił Levis szyjący ubrania w Płocku. Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia – donosi w środę (17.04) "Dziennik Gazeta Prawna".

Wzrośnie bezrobocie? Spowolnienie gospodarcze odbija się na rynku pracy

W 12 wojewódzkich urzędach pracy, które odpowiedziały na pytania gazety, ponad 90 firm zgłosiło w I kwartale zamiar zwolnienia niemal 8 tys. pracowników. Przed rokiem działające na ich terenie przedsiębiorstwa brały pod uwagę rozwiązanie stosunku pracy z nieco ponad 4 tys. osób, a zgłoszenia pochodziły od ponad 80 zakładów. Dziennik podkreśla, że mamy do czynienia z wyraźnym trendem wzrostowym.

Powołuje się też na dane GUS, według których w roku ubiegłym w całym kraju 364 zakłady zgłosiły 30,6 tys. pracowników do zwolnienia – odpowiednio o 6,7 proc. i ponad 47 proc. więcej niż w 2022 r.

Dziennik wskazuje, że powody planowanych redukcji to przede wszystkim sytuacja gospodarcza, w tym spowolnienie obserwowane w strefie euro, które przekłada się na spadek zleceń, a co za tym idzie kłopoty finansowe rodzimych przedsiębiorców. Rosną jednocześnie koszty prowadzenia biznesu, choćby z powodu wzrostu płac.

Wśród branż zwalniających najwięcej osób są przetwórstwo przemysłowe i sektor IT, który – jak zaznacza "DGP" – jest poniekąd ofiarą swojego sukcesu. Gazeta podkreśla, że firmy zwalniają nie tylko grupowo.

Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski
QUIZ PRL. Młodzieżowy slang PRL
Pytanie 1 z 14
Młodzieżowe określenie na szkołę w Polsce Ludowej to:
QUIZ PRL. Młodzieżowy slang PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze