Deklaracja dotyczy wyłącznie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej  17 proc. i 32 proc.

i

Autor: Shutterstock Deklaracja dotyczy wyłącznie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej 17 proc. i 32 proc.

Koniec z wypełnianiem PIT-ów! Od 2019 roku zeznania podatkowe wypełni urząd

2018-08-29 8:12

Rok w rok Polacy szturmem ruszali do biur rachunkowych, dzwonili do znajomych, szukali porad w internecie lub sami siadali z kalkulatorami i zadawali sobie proste pytanie „jak wypełnić mój PIT”? Rząd zdecydował, że tego już za dużo i od 2019 roku to nie podatnicy, a Krajowa Administracja Skarbowa wypełni zeznania podatkowe Polaków.

Choć już od kilku lat rządzący starali się, by składanie zeznań podatkowych było bardziej przyjazne, to wciąż gro spraw pozostawało na głowie podatnika. Nawet wypełniając PIT drogą elektroniczną, musieliśmy zastanawiać się, czy przysługuje nam dana ulga, czy też nie. Ten problem postanowił rozwiązać rząd Mateusza Morawieckiego.

Dzięki przyjętemu przez Radę Ministrów projektowi nowelizacji ustawy m.in. o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpowiedzialność za zeznania podatkowe Polaków przejmie KAS, czyli Krajowa Administracja Skarbowa. To właśnie ona, w formie elektronicznej, na Portalu Podatkowym udostępni nam nasze PIT-y do wglądu.

- Zeznania podatkowe będą dostępne od 15 lutego roku następującego po roku podatkowym do 30 kwietnia. W przypadku rozliczeń za 2018 r. zeznania będą dostępne dla podatników - osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujący przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji) składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38. Od rozliczeń za 2019 r. zeznania podatkowe będą dostępne również dla podatników - osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28 – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

W ten sposób Polacy unikną ślęczenia nad, nieraz, dziesiątkami stron tabelek. Dokumenty, które dostaniemy od pracodawcy będziemy trzymać tylko w celach „weryfikacji”. Nie będzie też problemu z dotyczącymi nas ulgami.

- KAS wypełni dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznania podatkowe bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS Organizacji Pożytku Publicznego, której w ubiegłym roku przekazał 1 proc. podatku) oraz danych znajdujących się w rejestrach Szefa KAS (np. kwota zaliczek na podatekdochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) czy PESEL (np. ulga na dzieci) – informuje CIR.

Teraz nad ustawa trafi pod głosowanie Sejmu.

Najnowsze