Koniec ze szlabanami na autostradach! Sprawdź co się zmieni

2021-12-01 3:05
nowe sposoby opłat za przejazd autostradą
Autor: Shutterstock

Kierowcy będą mieli trzy opcje zapłaty — w aplikacjach mobilnych, poprzez zamontowane w samochodzie urządzenie oraz na stacji paliw. Brak opłat wychwytywać będą kamery zamontowane na wjeździe i wyjeździe z konkretnego odcinka oraz na radiowozach Za brak wniesienia opłaty kierowcom osobówek i motocykli grożą kary grzywny w wysokości 500 zł. Będą one naliczane automatycznie poprzez sczytanie numerów tablic rejestracyjnych- informuje Business Insider.

Najwygodniejsze wydaje się korzystanie z aplikacji mobilnych. Jedną z nich jest e-TOLL PL BILET. Można ją pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store. Kierowcy osobówek na wymienionych odcinkach mogą z niej korzystać już dziś. Do tej pory zarejestrowano w systemie ponad 557 tys. pojazdów.

System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Umożliwia kompleksową obsługę online bez konieczności wizyty w punkcie obsługi klienta i podpisania umowy. Rozwiązania systemu pozwalają użytkownikom na wgląd w historię opłat i wygodne zarządzenie swoim kontem, dają też możliwość wyboru urządzenia do przekazywania danych geolokalizacyjnych – podkreśla szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Inteligentna droga przyszłości

Jak podaje KAS, e-bilet autostradowy przez e-TOLL możesz kupić z wyprzedzeniem, jeśli podasz numer rejestracyjny samochodu, którym planujesz jechać, odcinek autostrady, który planujesz pokonać oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty. Jeśli zmieniłeś plany, możesz go zwrócić przed zadeklarowaną datą i godziną startu podróży, informuje portal. 

Alternatywą jest zakup e-biletu przez aplikację Spark. Fintech deklaruje, że dzięki współpracy z dostawcą płatności elektronicznych Przelewy24, od 1 grudnia umożliwi kierowcom zakup e-biletu na wybrany odcinek autostrady przed rozpoczęciem podróży.

Czytaj także: To już koniec viaTOLL. Sprawdź, co powinni zrobić kierowcy

E-bilet jest ważny 48 godzin, można wybrać datę początku jego ważności i zapłacić bez wcześniejszego zasilania specjalnego konta. Możliwy jest również zakup biletu dla innej osoby (np. starszej, nieobsługującej smartfonów i aplikacji) oraz zakup kilku biletów z wyprzedzeniem, jeśli zajdzie taka potrzeba. W sytuacji, gdy komuś zdarzy się już wjechać na autostradę bez biletu – Spark umożliwia "awaryjny" zakup biletu z datą wsteczną.

Jak informuje KAS, w związku z planowaną zmianą systemu poboru opłat, przygotowywana jest nowa organizacja ruchu na miejscach poboru opłat na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. Na tych odcinkach mogą pojawiać się okresowe utrudnienia w ruchu, związane m.in. z montażem nowego oznakowania. "Prosimy kierowców o zachowanie ostrożności przy przejeździe przez te fragmenty autostrad" - apelują przedstawiciele KAS.

Sonda
Czy uważasz, że opłaty za autostrady są za wysokie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze