Władysław Kosiniak-Kamysz

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/SUPER EXPRESS

Kosiniak-Kamysz: inflacja to skutek błędów rządzących i NBP. Podaje swój plan na walkę z drożyzną

2022-06-01 20:46

Władysław Kosiniak-Kamysz bez ogródek wskazał, kto jest odpowiedzialny za gigantyczną inflację w Polsce osiągającą już w zestawieniu rok do roku 13,9 proc. Zdaniem szefa PSL gigantyczna inflacja w Polsce nie jest skutkiem wojny na Ukrainie czy pandemii, ale jest rezultatem błędnych decyzji rządzących Polską i Narodowego Banku Polskiego. Jak wyhamować inflację i pomóc Polakom w tej trudnej sytuacji? Kosiniak-Kamysz ma garść rad.

Kosiniak-Kamysz: Inflacja w Polsce to skutek błędów rządzących i NBP

Inflacja w Polsce szaleje. W maju w zestawieniu rok do roku inflacja w Polsce osiągnęła poziom 13,9 proc. Wszystko wskazuje na to, że w inflacja 2022 dojdzie do 20 proc. Rządzący powodów takiego stanu rzeczy szukają w wojnie na Ukrainie i pandemii. Tymczasem inne kraje europejskie aż takich wskaźników nie mają. Władysław Kosiniak-Kamysz, na antenie TVN24 wskazał jasno, że tak wysoka inflacja w Polsce to skutek błędnych decyzji rządzących krajem i Narodowego Banku Polskiego. Kosiniak-Kamysz ma swoje rady na wyhamowanie rozpędzonej do granic możliwości inflacji. Oto niektóre z nich: wypuszczenie obligacji, likwidacja podatku Belki, stworzenie funduszu hipotecznego ze stałym oprocentowanym, zniesienie marży w umowach kredytowych. Te propozycje miałyby też znacznie ułatwić Polakom życie w tak trudnym pod względem gospodarczym czasie.  

Inflacja to wzrost cen, a co za tym idzie spadek siły nabywczej pieniądza. Prościej mówiąc: za tę samą kwotę pod koniec roku, możemy kupić mniej produktów niż kilka miesięcy wcześniej na początku roku, bo pieniądz ma mniejszą wartość.

Inflacja 2022 poza strefą bezpieczeństwa

Za bezpieczny próg inflacji uważa się poziom 2,5 proc. Zatem wyraźnie widać, że w Polsce wyraźnie strefa bezpieczeństwa została przekroczona. Sposobem na hamowanie inflacji ma być podnoszenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej przy NBP. Co mocno uderza w kredytobiorców. Niestety, oprocentowania depozytów nie rosną tak szybko jak oprocentowania kredytów.

Tańczące z Promocjami 26.04.22
Sonda
Czyja ekipa lepiej poradziłaby sobie z inflacją?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze