Urząd Skarbowy

i

Autor: Shutterstock Urząd Skarbowy

Biznes

Kosmiczny zwrot 190 tys. zł ze skarbówki. Pieniądze czekają, chętnych brakuje

2023-09-29 8:15

Ulga na ekspansję, nazywana także "ulgą prowzrostową " wprowadzona w ramach Polskiego Ładu to jedna z najprostszych ulg, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy. Odliczyć można do 1 mln zł wydatków, co oznacza 190 tys. zł oszczędności rocznie. Wydatki odliczyć można dwukrotnie, w pełnej wysokości. Jakie trzeba spełnić warunki i co można odliczyć?

Niewiele firm korzysta z ulg Polskiego Ładu

Ulga polega na tym, że można odliczyć dodatkowo 100 proc. poniesionych wydatków w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów w kraju i/lub za granicą. Z odliczenia mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy produkujący własne produkty i ponoszący wydatki na zwiększenie przychodów ze swojej działalności. W dodatku, można te same wydatki odliczyć dwukrotnie, w pełnej wysokości, czyli: 100 proc. zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i 100 proc. odliczyć w ramach ulgi prowzrostowej/na ekspansję.

Z ulgi na ekspansję zagraniczną mogą skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani:

  • według skali podatkowej (PIT-36)
  • podatkiem liniowym (PIT-36L)
  • podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT-8).

Przedsiębiorca może skorzystać z ulgi pod warunkiem, że w ciągu kolejnych 2 lat podatkowych od końca roku, w którym poniósł koszty zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów:

  • zwiększył przychody ze sprzedaży produktów w kolejnym roku lub
  • osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych lub
  • osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.

Resort finansów wyjaśnia, że chodzi tu o: działania promocyjno-infomacyjne, certyfikacji towarów, dostosowanie opakowań produktów do wymagań kontrahentów jak również przygotowanie dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do przetargu,.

Z danych rsortu finansów wynika, że z ulgi na ekspansję skorzystało zaledwie 471 podatników (277 – PIT, 194 – CIT). Kwota odliczenia robi większe wrażenie – w sumie było to 112 mln zł, w tym 81 mln zł odliczyły spółki (CIT).

Polski Ład wprowadził od 2022 r. trzy nowe ulgi na innowacje: na ekspansję, na robotyzację i na prototyp. Ze wszystkich trzech łącznie skorzystało zaledwie 884 podmiotów – osób na JDG i spółek.

Forum Ekonomiczne Karpacz 2023: Anna Moskwa

QUIZ PRL: Alkohol i kultura picia w PRL-u. Co z tego pamiętasz?

Pytanie 1 z 9
Podziemna ulotka rozpowszechniana w stanie wojennym głosiła:
Najnowsze