Ksiądz po kolędzie

i

Autor: Shutterstock Ksiądz po kolędzie

Kolęda 2023

Ksiądz żąda 500 zł na kolędzie od rodziny! Opublikował cały cennik

2023-01-03 15:38

Z badania UCE Research wynika, że zaledwie 1 proc. ankietowanych uważa, że do koperty podczas kolędy wypada włożyć ponad 200 zł. Dla księdza z jednej z podlaskich parafii takie stawki są zdecydowanie za niskie. Od rodziny żąda kwoty...500 złotych!

Kolęda 2023. Ile powinno się wkładać do koperty?

Na zlecenie Onetu UCE Research zapytało ankietowanych o to "ile w tym roku wypada włożyć do koperty księdzu, który przyjdzie po kolędzie?". Badanie zostało przeprowadzone wśród ogółu Polaków.

"35 proc. ankietowanych odpowiedziało, że do koperty nic nie trzeba wkładać. 12,8 proc. badanych stwierdziło z kolei, że nie ma takiej kwoty, którą wypada/powinno się dać" — czytamy w Onecie. 12,8 proc. wybrało odpowiedź "do 50 zł", 12 proc. – "równe 50 zł", a 9,6 proc. – "od 81 do 100 zł". Dalej widzimy, że 3,9 proc. uczestników sondażu odpowiada "od 51 zł do 80 zł", 3,2 proc. – "od 101 do 150 zł", 2 proc. – "od 151 do 200 zł", a 1 proc. "powyżej 200 zł" - przytacza Business Insider.

500 zł w kopercie! Ksiądz z Podlasia zażądał konkretnych stawek

Wskazane kwoty okazały się zbyt niskie dla niektórych duchownych. Ksiądz opisywany przez bialystok.wyborcza.pl z parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi zażądał konkretnych stawek od konkretnych gospodarstw domowych.

"Składka kolędowa w tym roku na kościół od rodziny 500 zł, od rodziny jednoosobowej 250 zł. Składka dla organisty od rodziny 75 zł" - brzmiał komunikat cytowany przez Business Insider na który powoływał się portal baiłystok.wyborcza.pl.

"Składki kolędowe są dobrowolne: kto chce, ten wpłaca. Nie ma przymusu. Jak ktoś z parafian jest niezadowolony z ich wysokości, powinien najpierw zgłosić się do księdza proboszcza. Jak wcześniej takie składki były ogłaszane przez moich poprzedników, to jakoś nie było sprzeciwów. Jeśli dana rodzina nie możliwości wpłacić tyle, ile ustalono, to wpłaca tyle, ile ma. To pieniądze przeznaczone na cele remontowe, a że to kościół zabytkowy, to koszty takich remontów są bardzo wysokie, same projekty tych remontów są bardzo duże" — stwierdził proboszcz w rozmowie z bialystok.wyborcza.pl cytowany przez "BI".

Sonda
Ile dajesz księdzu pieniędzy na kolędzie?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze