Kto płaci podatek PCC?
Podstawą PCC jest wartość rynkowa, a nie kwota wpisana w umowie. Jeżeli dokonujesz zakupu w cenie różniącej się od ceny rynkowej, to podatek należy naliczyć od wartości takiej samej transakcji na tym samym terenie. Jeżeli okazyjnie kupujesz mieszkanie od swoich rodziców, to podatek należy wyliczyć od realnej wartości mieszkania, nie zaś kwoty na umowie.
Zwolnienie z PCC przy zakupie pierwszego lokum dotyczy sytuacji, kiedy nabywamy prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.
Ja wyszczególnia "DGP" na zwolnienie nie mogą liczyć małżeństwa, które kupują np. tylko połowę domu od jednego z właścicieli. Na konieczność zapłacenia PCC muszą przygotować się także te małżeństwa, które kupują dom w budowie, nie skorzysta ze zwolnienia z PCC ten kto dziedziczy "dom w ruinie". Na zwolnienie nie mogą liczyć małżonkowie, jeśli jeden z nich nabył choćby ułamek udziałów nieruchomości w ramach darowizny lub więcej niż połowę nieruchomości w ramach spadku.
Stawka PCC od umowy sprzedaży nieruchomości wynosi 2 proc. wartości nieruchomości. Kupując więc np. mieszkanie warte 500 tys. zł, podatek PCC wynosi 10 tys. zł - tyle więc można zaoszczędzić dzięki nowym przepisom.
Warto wiedzieć, że karą za zaniżenie podstawy opodatkowania może wynieść nawet 100 proc. kwoty nienależnie naliczonego podatku. Po złożeniu deklaracji PCC-3 podatek w odpowiedniej wysokości musisz opłacić w ciągu 14 dni. Jeśli nie opłacisz go w terminie, do podstawowej kwoty zostaną naliczone odsetki.