Bank centralny w Szwajcarii podnosi stopy procentowe
Bank centralny Szwajcarii podnosi stopy procentowe. Główna stopa procentowa SNB została podniesiona o 50 pb.: z -0,75 proc. do -0,25 proc. Taką samą decyzję podjęto w przypadku stopy depozytowej. Nowe stopy procentowe będą obowiązywały od piątku, 17 czerwca 2022. To pierwsza podwyżka stóp procentowych SNB od 15 lat. Jak podał bank w komunikacie, zaostrzenie polityki pieniężnej ma na celu zapobieganie rozszerzaniu się inflacji na towary i usługi w Szwajcarii. A jaka jest inflacja w Szwajcarii? W maju to 2,9 proc. Dla porównania w Polsce mamy już blisko 15 proc.
Co to oznacza dla tzw. frankowiczów, czyli osób, które mają kredyty mieszkaniowe we franku szwajcarskim? Decyzje SNB, ale także kurs szwajcarskiej waluty, mają wpływ na wysokość rat kredytów indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego. Do tej pory to kredytobiorcy złotówkowi mieli coraz wyższe raty kredytów, po tym jak Rada Polityki Pieniężnej przy NBP podejmowała decyzje o podwyżce stóp procentowych. Niektórym raty wzrosły nawet o kilkaset złotych. Okazuje się, że teraz i frankowicze muszą dokładnie przestudiować swoje umowy zawarte z bankami, gdyż i ich raty mogą iść w górę.
Wakacje kredytowe nie dla frankowiczów?
Obecnie w polskim parlamencie toczą się prace nad ustawą dotyczącą tzw. wakacji kredytowych. Kredytobiorca będzie mógł wnioskować łącznie o 8 miesięcy wakacji: cztery miesiące w 2022 r. (po dwa miesiące w III i IV kw.) i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023 roku. Ale zgodnie z założeniami projektodawców wakacje kredytowe nie będą dotyczyć kredytów indeksowanych lub denominowanych we frankach szwajcarskich. Czy po dzisiejszej decyzji banku w Szwajcarii przyjdzie na starcie zmieniać regulacje dotyczące ratowania kredytobiorców przed inflacją?