pieniądze/waluty/banknoty

i

Autor: shutterstock

Notowania walut

Kursy walut [21.12.2022]. Złoty zyskuje do franka

2022-12-21 9:30

W środę rano (21.12.2022) polska waluta straciła na wartości wobec euro i dolara amerykańskiego, a zyskała do franka szwajcarskiego. Euro kosztuje 4,67 zł, frank szwajcarski – 4,74 zł, a dolar – 4,40 zł. We wtorek ok. godz. 17.00 euro kosztowało niespełna 4,68 zł, dolar ponad 4,39 zł, a frank szwajcarski prawie 4,75 zł.

Złoty: najpierw straci, a po tym zyska?

 Tendencja wzrostu wartości złotego ma szansę utrzymać się w 2023 r., ale początkowe miesiące prawdopodobnie przyniosą jej wyhamowanie. Dlaczego? Jesienny trend umocnienia PLN był mocny, ponieważ wygasał strach przed inflacją i podnoszeniem stóp procentowych przez główne banki centralne oraz przed kryzysem energetycznym. Potencjał, by polska waluta z tego tytułu nadal dynamicznie zyskiwała na wartości, może być ograniczony. W nadchodzących kwartałach może dominować aura wyczekiwania na rozwój sytuacji gospodarczej i odpowiedni moment do ponownych inwestycji w przecenione akcje, obligacje i tzw. ryzykowne waluty, do których zalicza się złoty.

Inwestorzy mają świadomość, że dołek aktywności gospodarczej w Polsce, Europie i na całym świecie ciągle jest przed nami. Tymczasem widmo recesji nie sprzyja napływom kapitału na rynki wschodzące. Dopiero w drugiej części roku, gdy szczyty inflacji bezdyskusyjnie będą już za nami, a światowa gospodarka może zacząć przyspieszać, złoty powinien stać się beneficjentem napływu kapitału na rynki wschodzące. Dopiero wtedy kurs  EUR/PLN może osuwać się w kierunku 4,40 zł, a w optymistycznym scenariuszu wycena dolara może znów spaść poniżej bariery 4 zł – rozważa Bartosz Sawicki analityk Cinkciarz.pl.

Największą niewiadomą i czynnikiem niemożliwym do rzetelnego odzwierciedlenia w prognozach jest wojna na Ukrainie. Jej zakończenie dałoby impuls do wyraźnego umocnienia polskiej waluty, a epizody eskalacji działań wojennych mogą przypominać inwestorom o potrzebie utrzymywania zwiększonej premii za ryzyko. Swoistym asem w rękawie złotego może być także potencjalne odblokowanie finansowania dla Krajowego Planu Odbudowy i załagodzenie konfliktu z Unią Europejską.

Źródło: Cinkciarz.pl

Pieniądze to nie wszystko - Janusz Steinhoff
Sonda
Jesteś ZA czy PRZECIW wprowadzeniu waluty Euro w Polsce?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze