Na koniec lutego 2022 r. zysk banków sięgnął ponad 4,1 mld zł,

i

Autor: Shutterstock Na koniec lutego 2022 r. zysk banków sięgnął ponad 4,1 mld zł,

[KURSY WALUT 22.04] Złoty stabilny wobec euro, dolara i franka

2022-04-22 10:30

Euro kosztuje 4,63 złotego, dolar 4,29 złotego, frank 4,49 złotego, zaś funt 5,53 złotego. Na krajowym rynku nie słabnie presja na wzrost rentowności obligacji. W przypadku 10-latek jest to już niemal 6,4 proc. Oliwy do ognia dolały wczorajsze dane z rynku pracy, pokazujące wzrost wynagrodzeń aż o 12,4 proc. r/r, co odbierane jest jako sygnał zwiększający presję inflacyjną. Dziś rozpoczęliśmy dzień od solidnych wskaźników PMI za kwiecień z Europy, ale nie przekłada się to na kurs euro.

Wybory prezydenckie we Francji odbywają się niejako w cieniu. Przynajmniej z rynkowego punktu widzenia. Uwaga inwestorów z tematu wojny przeszła dość płynnie na inflację i stopy procentowe. Tym bardziej ewentualna wygrana Le Pen byłaby dla rynków szokiem.

Czytaj także: Pieniądze to nie wszystko: Ekonomista ujawnił prawdę o inflacji [WIDEO]

Koszty sankcji, inflacja, presja na podwyżki stóp procentowych już teraz zaczynają dawać o sobie znać, ale ich konsekwencje dopiero przyjdą i w takim kontekście anty-unijna postawa Paryża mogłaby okazać się ciosem większym niż Brexit. Dlatego rynki podzielają chłodną miłość do obecnego prezydenta i przyjmą jego wygraną z zadowoleniem. Przewaga Macrona w sondażach jest spora, większa niż zwolenników Unii w Wielkiej Brytanii czy Clinton w USA w 2016 roku, ale tamte wydarzenia przypominają inwestorom, że w polityce nic nie jest pewne.

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk

Na krajowym rynku nie słabnie presja na wzrost rentowności obligacji. W przypadku 10-latek jest to już niemal 6,4%. Oliwy do ognia dolały wczorajsze dane z rynku pracy, pokazujące wzrost wynagrodzeń aż o 12,4% r/r, co odbierane jest jako sygnał zwiększający presję inflacyjną. Dziś rozpoczęliśmy dzień od solidnych wskaźników PMI za kwiecień z Europy, ale nie przekłada się to na kurs euro. O 9:55 euro kosztuje 4,6373 złotego, dolar 4,2921 złotego, frank 4,4945 złotego, zaś funt 5,5387 złotego.

AUTOR: dr Przemysław Kwiecień CFA Główny Ekonomista XTB

Sonda
Co myślisz o kryptowalutach?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze